Smear Testi Nedir? Pap Smear Nedir?

  • Konuyu başlatan deep
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 3.436
deep Harbi Aktif Üye
Smear Testi Nedir? Pap Smear Ne demek, Simir Testi Pap Test Papsmear

Papanicolau smear (veya Pap - smear testi , simir testi) 'ın 1943 yılında rahim ağzı kanserinin erken tanısı için bir sitolojik tarama yöntemi olarak ortaya konulması ile rahimağzı kanserinden (servikal kanserden) ölüm oranları hemen hemen %50 azalmıştır.Halk arasında simir testi olarak bilinmektedir.Pap smear test; displazi veya servikal intraepitelyal neoplazi (CİN) olarak bilinen serviksin kanser öncesi lezyonlarının doktorlar tarafından daha kolay tanınıp tedavi edilmesine imkan vermektedir.Büyük bir kadın gurubunu taramak için Pap-test kolay ve ucuz bir yöntemdir.

Buna rağmen yanlış negatiflik oranları (sonuç normal gibi olsa da aslında hastalık var) %20 gibi yüksektir.Smear testi 2001 yılından beri daha çok Bethesda sistemi ile değerlendirilmekte ve tedavisi bu yeni sisteme göre planlanmaktadır.

Simir testi kimlere ve ne sıklıkla yapılmalıdır?

Simir testi taramasına , 18 yaşında veya herhangi bir yaşta başlayan ilk cinsel ilişki ile başlanmalıdır.Bütün seksüel aktif kadınlara yılda bir uygulanması tavsiye edilmektedir. Herpes Simpleks Tip2 , HPV, CİN veya invazif kanser nedeni ile tedavi edilmiş kadınlarda smear 6-12 ayda veya gerektiğinde daha sık tekrar edilmelidir.

Cinsel ilişkiye geç başlayan ve tek partneri olan kadınlarda rahim ağzı anormalliklerin gelişme riski düşüktür.Hiç cinsel ilişkiye girmemiş kadınlarda servikal kanser gelişme riski yaklaşık sıfırdır.Servikal kanser gelişme riski düşük olan olan guruptaki kadınlarda smear bir yıldan daha geniş aralıklar ile tekrar edilebilir.Kanser olmayan nedenlerden dolayı histerektomi (rahim alınması ameliyatı) olmuş kadınlarda Pap –smear taraması her 3 yılda bir yapılmalıdır.

Smear (Simir) testi nasıl alınır? Smear testi nesıl yapılır?

Smear testi nasıl yapılır? genellikle bu testi yaptırmak isteyen kadınlar ve özellikel ilk defa yaptıracakların merak ettiği bir sorusu. Smear testi alınması son derece basit bir yöntemdir ve ağrılı değildir. Dokuya zarar vermeyen ve acı uyandırmayan bir uygulamadır.Alınma işlemi 15-30 saniye sürer. Genellikle rutin jinekolojik muayene sırasında uygulanır .Muayenede vajinal spekulum takıldıktan sonra rahim ağzı (serviks) görülür. Vajina ve serviks (rahimağzı) çıplak gözle görülebilen lezyonlar(yaralar) açısından değerlendirildikten sonra yumuşak bir fırça yada özel bir spatula yardımı ile rahim ağzı bölgesinden salgı alınmaktadır. Sürüntü materyali olan salgı, lam denilen ince bir cam üzerine yayılıp ,alınan hücrelerin cam yüzeye yapışması için alkol dolu bir kap içine konur veya üzerine yapıştırma özelliği olan bir sprey sıkılır. Fiksasyon denen bu işlem yapıldıktan sonra cam preparat özel bir saklama kabı içine konarak patolojiye gönderilmektedir. Patoloji laboratuvarında boyama işlemlerinden geçirilen cam, mikroskop altında incelenerek, değerlendirilir. İnce yayma teknikle, Human Papilloma Virus (HPV) tayini de yapılabilinir.Sonuçlar 2-6 gün içinde çıkar.Özellikle rahimağzında yaranın varlığında işlem sonrası kendiliğinden duran hafif kanama olabilir.

Pap Smear testi ne zaman yapılmalıdır?

Eğer mümkünse Pap test için en uygun zaman adet bitiminden sonraki 3-10 günler arasıdır.Testten 3 gün öncesinden itibaren vajinal duş ya da herhangi bir vajinal uygulama (ilaç,fitil) yapılmamış ve cinsel ilişkiye girilmemiş olması tercih edilmektedir. Bu günlerde smear alınmamış ise adet kanamasının olmadığı diğer günlerde de simir testi yapmak mümkündür. Aşırı derece iltihaplı akıntı veya az da olsa vajinal kanaması olan kadınlara smear testi yapılmamalıdır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst