Skystar2 digital tv kartim var lütfen yardim

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
PROGDVB kurulumu,diseqc ayarlama,plugin kullanımı,graphs RESİMLİ ve VİDEOLU ANLATIM

DVB-s kartımı bilgisayarıma başarıyla kurdum fakat bundan sonra ne yapacağım hakkında hiç bir fikrim yok diyorsanız ya da bilmediğim ne var diye merak ediyorsanız bu makaleyi okuyunuz...

Her şeyden önce televizyon yayınlarını izlemeye yarayan ProgDVB nasıl kurulur bunu anlatalım.

Progdvb Kurulumu

öncelikle tv yayınlarını izleyebilmeniz için dvb-s programı edinmeniz gerekiyor.ben şahsımca progdvb yi tavsiye ediyorum..
peki progdvbyi nereden bulacağız?

İlk başta ProgDVB'nin sitesinde hemen sol üstteki Download kısmından Progdvb nin en güncel sürümü indiriniz.
İndirdikten sonra inen exe uzantılı dosyaya çift tıklayınız.açılan pencerede dil seçimini Türkçe olarak seçin ve
OK deyin.

Sonra ileri diyerek devam edin.

Lisan anlaşmasını kabul etmek için kabul ediyorum deyin.

ProgDVB'nin kurulacağı dizini seçin.

Tüm kullanıcılar için diyerek ileri deyin.

Bir TV kaynağı ayarlayın kısmına geldiğinizde, Dijital TV aygıtı kısmından kullandığınız TV kartını seçin, bizim tv kartımız Sky Star 2 olduğu için Technisat Sky Star 2 WDM2'yi seçip ileri deyin.

Arabirim yapılandırmasını yaptıktan sonra yine ileri diyoruz.

ProgDVB elecard codecleri 21 gün deneme sürümü ile geliyor burada elecardı kullanmak istiyorsanız bunu da seçebilirsiniz. Artık Kur düğmesine basıp ProgDVB'yi kuruyoruz.
Progdvb'de Diseqc Ayarı

tek çanak kullanımında ayarlar/diseqc dediğimizde açılacak pencerede dvbcard yazısının altındaki yeşil noktaya çift tıklayıp izleyeceğimiz uydu seçilir ve ok denir.birden fazla çanak kullanımında dikkat edilecek husus arada kullanılan diseqc in girişlerine hangi uydu bağlı olduğudur.eğer tek bir çanağınız var ise aşağıdaki gibi ayar yapıp ok deyin.

progdvb de 2 çanağa göre durumu kısaca anlatalım. ayarlar/diseqc dediğimizda açılan pencerede mini diseqc seçeneğini(eğer diseqc'miz 4 girişli ise 1.0 or 2.0 ı seçiniz)seçiyoruz.

diyelim ki diseqc nin 1 nolu girişinde türksat 4a takılı, 2nolu girişinde ise hotbird takılı bu durumda yapılacak ayar resimdeki gibidir.
yok eğer durum tersi ise o zaman da resimdekinin tersi ayar yapıldıgında sorunsuz izleyebilirsiniz.eğer diseqc nin girişlerini bilmiyorsanız tam olarak verim alma durumunuz tamamen şansa kalmıştır.

Progdvb'de Kanal Tarama

şimdi de güncel transponder listesini progdvb ye yükleyelim. kingofsat sitesinden izlemek istediğiniz uyduların güncel .ini uzantılı frekans listesini indirin.(burada türksat 1c-eurasisat uydusunu taratacağız)bu dosyayı progdvb klasörünün içinde ki transponders klasörüne kopyalayın.bunu yapmamızdaki amaç uydudaki yeni yayına başlayan kanalların yahutta frekans değişikliği yapan kanalların listemizde olmasıdır.ardından kanal listesi/kanal ara seçeneğinden taratmak istediğimiz uyduyu seçtiğimiz anda kanal tarama işlemi başlayacaktır.

kanal tarama işlemi biraz uzun sürebilir.(10-15dk)

kanal tarama işi bitince açılacak pencereye ok. dediğinizde bulunan kanallar hafızaya alınacaktır

Progdvb ile Şifreli Yayınların İzlenmesi
şifreli yayınları izlemek için 2 arabirime ihtiyaç var.1.si plugin(eklenti) 2.si key(güncel key).bunlar daima güncel oldu mu açılan tüm şifreli yayınları sorunsuz izlersiniz.farklı şifreleme sistemlerini farklı pluginler çözüyor.fakat şu an da en iyi plugin tek başına s2 emu'dur. açılabilen tüm şifreli yayınları açabilmektedir.

google'dan s2emu veya vplug'un son sürümünü arayıp bulabilirsiniz.bulup indirdikten sonra bu indirdiğiniz plugini zipten çıkarın. progdvb klasörü içine kopyalayın.ardından internetten heryerde bulabileceğinz güncel SoftCam.Key dosyasını indirin ve bu dosyayı progdvb klasörüne kopyalayın. burda dikkat edilecek husus key dosyasının adı softcam.key olacak uzantısı "key" olmazsa hiç bir işe yaramaz.artık açılabilen kanlları açıyorsunuz.sisteminize yüklü tüm pluginleri görebilir aktif-deaktif edebilirsiniz.iyi seyirler


Graphs Nedir?

Graphs, kaynak dosyanın hangi filtrelerden (codec) geçirilip ses ve görüntüye dönüştürülmesinin belirlendiği bir nevi kaynak bilginin gideceği yol bilgisidir. progdvb ile sistemimize farkında olmadan bazı filtreler yüklenir.elecard filter progdvb ile gelen ve ilk zamanlarda kusursuz gibi görünen bir filter olmakla beraber aslında çok kullanışsız bir filtredir.elecard filterden daha kaliteli filtreler vardır.bunlara örnek powerdvd 6.0 ile birlikte sistemimize kurulan cyberlink filter,windvd programı ile sistemimize kurulan intervideo filter ve ffdshow filter vs.örnek verilebilir.

şimdi gelelim çok merak edilen graphs oluşturmaya; öncelikle progdvb ile 1-2 saniyelik bir görüntü kaydederek başlayalım.c:\progdvb\GraphEdit.exe isimli programı çalıştıralım.bu kaydettiğimiz kısa süreli .mpeg uzantılı dosyayı bu program üzerine sürükleyip bıraktığımızda sistemimizdeki en iyi filterler ile kaydettiğimiz dosyayı izleme imkanı sağlanmış oluyor.graphedit programı açıldığında herhangi bi işlem yapmaz.

gri zemin zerine yapılan .mpeg uzantılı kayıt sürüklenip bırakılırsa otomatik olarak sistemdeki mevcut en iyi codeclerle dosya oynatılmaya hazır hale getirilir.sizde aşağıdaki gibi olmayabilir ,sizin sisteminizde bulunan codeclere göre aşagıdaki resimden farklı bir dizilim görürseniz şaşırmayın.

play tusuna basıldıgında yapılan kayıt izlenir,izlenmiyosada şaşırmayın birazdan izlenecek hale getierecez

şimdi bu yaptıgımız dosyayı progdvbnin kullanacağı hale getirelim.save as xml diyerekkaydedecez

şimdi burada dikkat etmemiz gereken bir husus var.yapacağımız kayyıtın adı mutlaka "tv." ile başlamalıdır.örnek tv.yunus ya da tv.cyberlink.ve bu kaydı mümkünse c:\progdvb\filtergraphs klasörü içine yapılmalı.(yada daha sonra oraya taşınmalı)

şimdide yaptıgımız graphs dosyasını progdvbde deneyelim.progdvbyi çalıştıralım ayarlar/sesvegörüntü seçenegini seçip directshowu tıklayalım

şimdide az önce kaydettiğimiz graphs dosyasını seçenekler arasından bulup seçelim.

tamam dediğimizde artık izlediğimiz görüntü sistemdeki en iyi filter sayeesindedir.
şimdi de sistemin belirlediği değilde bizim kendimizin beğendiği belirleyeceği filteri seçmeye bunun için ilk adım çözümlenecek dosyayı belirlemektir.bunun için resimdeki işaretli yeri seçin ya da ctrl+f tuş bileşimine basın.

açılan pencereden işaretli yeri seçiniz

ve yine alttaki resimdeki işaretli yeri seçin

çözümlenecek bir dosya yeri belirtin.(c:\progdvb\record klasörü içinde az önce kayıt yaptığımız dosyayı göstermek en iyisidir)

ve işte çözümlenmeyi bekleyen dosyamız aşagıda resimdeki gibi onu çözümlememiz için(bileşenlerine ayırmamız için) bizi beklemekte


kaynak dosyayı belirttiğimiz yerin altında ve üstünde değişik filtetreler mevcut.bunlardanhangileri ile graphs dosyası oluşturmak için önce belli başlı filterleri seçmek zorundayız.seçeneğimiz sistemdeki filterler kadardır..benim sistemimdeki bazı filterler

graphs oluştururken dikkat edeceğimiz nokta bir kere mpeg uzantılı dosyamız olacak ve bunu ses ve görüntü olarak çözümleyecek multiplexerya da splitter olacak.sesi çözümleyecek bir decoder olacak.görüntüyü çözümleyecek bir decoder olacak.ses decoderinin bir ses işleyicisiyle bağlantısı olacak.görüntüyü bir video işleyicisle bağlantısını kurmak şart.

kullanmak istediğimiz filterlerin üzerlerinde çift tıkladıktan sonra resimdeki gibi output üzerinde sağ tıklanıp render pin seçilince aralarındaki bağlantı otomatikman yapılır.

yapılan bu graphs ı yukarıda anlatıldığı gibi kaydedip kullanabilirsiniz.

cyberlink filter için tavsiyem powerdvd 6.0'ı sisteminize kurmanız. ses içinse gelişmiş bir filter olan ffdshow'u kullanmanızı tavsiye ederim.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
N
nofatee
abiler benim skystar 2 tv kartım var prog dvb arayüzünü kurdum fakat açtığım zaman uygulama düzgün olarak başlayamadı diyor ne yapmam gerek lütfen yardım edin
 
Ömer
Yönetici
abiler benim skystar 2 tv kartım var prog dvb arayüzünü kurdum fakat açtığım zaman uygulama düzgün olarak başlayamadı diyor ne yapmam gerek lütfen yardım edin
eğer progdvb 5 i kullanıyorsan pc inde net framework 2 veya üstü kurulu olması gerek
 
Ömer
Yönetici
Lig Tv de ızlıyebılıyor muyuz ?
yasal abone kartın varsa izlersin tabi. kart paylaşım ağlarına katılarak izlersin cccam gbox vs. gibi emular ile ama bu tür şeyler yasal değildir ve forumumuzda yasaktır.bu tür şeylere harcanacak paraları digitürk e üye olarak vermek daha mantıklı ve doğru olanıda bu bence.
 
Son düzenleme:
A
aykutgs54
bazı arkadaslar sky star 2 den ızlenebılır dıyorda dırek ondan sordum
 
A
aykutgs54
msn adresını werrebılır mısın rıca etsem lutfen ordan goruselım
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
213B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
123B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
2B
Üst