SKY STAR 2 SİNYAL PROBLEMİ

petshopboy Yeni Üye
SKYS STAR2 TV KARTI KULLANIYORUM.MERKEZİ SİSTEM ÇANAK KULLANIYORUZ. TVDE Kİ KANALLARDA SORUN YOK FAKAT PCDE SEVİYE OLMASINA RAĞMEN KALİTE YOK PROGDVB KULLANIYORUM BU ARADA. SİZCE SORUN NEDEN KAYNAKLANIYORDUR?CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Barish Yeni Üye
Merhaba arkadaşım.. SS2 evdeki uydu cihazında görünen sinyal kalitesinden daha düşük kalitede sinyal alır.. Sebebi ise tunerin güçsüzlüğüdür.. Öyle iyi anten ayarı yapmalısın ki ss2 ile izlemek o kadar kolay olsun.. Unutma evdeki uydu cihazından %20-25 daha zayıftır ss2.. Kolay gelsin..

xpology Yeni Üye
ss2 skystar kart ile merkezi uydu sistemi sorununa çözüm

ben de ss2 kart kullanıcısıyım. merkezi sistem ile başım 6 aydır problemden arınmıyor. forumları ve sayfalarca internet adresi ve forumu okudum, baktım çözüm yok veya kısmı çözümler var.

bana göre bu işin bilakis sağlam bir çözümü yok. çünkü dvb-s kartları ile bilgisayarda uydu keyfi için en emin yol direk uydu anteninden veya uydudan diseqc ile 10 metreyi geçmemek üzere kısa bağlantılı kablolama ile çözüm yoluna gitmektir.

benim problemim ve çözümüm şu şekildedir:

ilk önce problemi anlatayım.evimizde merkezi gelen tek bir uydu hattına yaptığım bir T bağlantı ile hem çalışma odasına hem de oturma odasına uydu hattı gelmiş oldu. ancak oturma odasındaki seul hiremco cihaz da kanallar problemsiz gösterirken, normalde daha önceki evde bilgisayardan problemsiz izlediğim uydu yayınlarını artık hiç alamıyordum.

burada benim düşüncem merkezi uydu sisteminde hem turksat, hem de hotbird uydularının olması nedeniyle diseqc ayarlarının merkezi uydu sistem santral cihazı tarafından dijital uydu kartları için uyumlu olmamamsı ya da sinyalin bilgisaya rkartları için belirli bir seviyeden daha düşük sinyal vermesi ile alakalı bir durum olabilir. çok daha öncede benzer bir problemde bilgisayara gelen anjak merkezi santraldan çıkan kablonun santrale yakın yerine repeater (uydu hat kkuvvetlendirici cihazı, piyasada 5-10 TL gibi bulanabilir) takmıştım, ancak ara kablo çok uzun olduğu için çok da iyi bir çözüm alamamıştım, ancak problemli hali ile hiç sinyal olmamasına rağmen, o yaptığım zamanda yine birkaç tv ve radyo kanalı bulabilmiştim. ancak aşağıdaki çözüm bu durumdan biraz farklı.

şimdi de çözümü anlatmak istiyorum.
receiverı oturma odası hattından söktüm ve receiverı çalışma odama götürdüm. çalışma odası uydu hattından da dijital kart bağlantısını söktüm ve bu hatta uydu alıcı cihazını bağladım. uydu alıcı cihazın arkaında yer alan LNB out kısmına da her iki ucu F konektöre sahip yaklaık 1-2 m bir kabloyu bağladım. diğer ucunu da dijital uydu kartına taktım. ancak daha bitmedi. dvb-s programı olarak dvb dream uygulamasını kulanıyorum. basitliği, seçeneğin çok oluşu ve yapımcısının türk olması ve türkçe dil desteğinin tam olması nedeniyle çok memnunum. dvb dream programı arayüzünden ayarlar diseqc altında diesq portlarınan port 1 (A) için turksat bağladım, port 2 (b) için hotbird bağladım, ancak daha sonra her bir uydunun hemen bu pencerede diseqc ayarlarına girmek üzere properties (özellikler) butonu ile ayar penceresinden LNB tipini other (diğer) seçip, 22 Khz ayarını off yaptım (bu durumu turksat icin yapın, ancak hotbird için yaapmayın, bu durumdan emin değilim ancak bir forumda aynen böyle okumuştum, ben hotbird izlemediğim için emin değilim.) daha sonra tamam düğmesi ile pencreleri kapatıp, kanallar menüsünden tarama komutu verdim. gelen kanal tarama (arama) penceresinden şebeke arama seçeneğini tik koyraka başlat butonu ile aramayı başlattım. daha önceden hiç sinyal olmamasına rağmen şimdi yine tv ve radyo 60-70 kanal bulabildim.

anladığım kadarı ile bu çözüm de uydu receiver cihazı repeater (sinyal kuvvetlendirme) görevi yapmakta ve merkezi uydu santral cihazından gelen sinyali kuvvetlendirmekte. ancak, dikkat edilmesi gereken bir durum şudur ki buradaki çözümde uydu cihazı sürekli olarak on konumunda olması gerekir ve de bilgisayardan izlenebilecek kanallar sadece ve sadece o an uydu alıcıdaki kanalın polarizasyonu ne ise (vertical-dikey veya horizantical-yatay gibi) o polarizasyona ait kanalları bilgisayarda izleyebilirsiniz. eğer uydu alıcınızı kapatırsanız bilgisayardaki uydu yayını da son bulmuş olmaktadır.

eğer siz LNB out ucuna başka bir receiver bağlamış olsaydınız o zaman receiverı kapattığınızda diğer cihazda her türlü kanal (ister yatay, ister dikey polarizasyon, fark etmez) izlenebilecekti, ancak ilk uydu receiver açıkken onda hangi kanal izleniyorsa, diğer receiverda da sadece o akanala ait polarizasyondaki (dikey veya yatay, ama aaynı anda sadece bir polarizasyon) kanal izlenebilir. çünkü uydu alıcısı dikey veya yatay polarizasyona göre uydu antenine ya da merkezi uydu santraline giden hattaki gerilimi 13V ile 18 V arasındaki bir değere ayarlamaktadır. bu nedenle de uydu hatlarında daima aynı anda sadece bir tip polarizasyondaki kanal izlenebilir. aynı uydu hattına iki ayrı receiverı T konektör ile bağlarsanız ve iki uydu alıcısını da açarsanız biri yatay diğerini dikey polarizasyon kanalına geçiririseniz tehlikeli bir durum olulur. eğer uydu alıcının koruması varsa uydu anten hattı sinyal seviye değişimine karşı otomatik kenediini koruru ve cihazı kapatır veya koruması yoksa uydu alıcısının LNB in giriş ucu zarar görebilir.

DVB-S uygulamalarının genellikle varsayılan 22 KHz ayarı açık konumdadır. ancak merkezi sistemlerle beraber kullanılacağı zaman bu ayarın kapalı konuma getirilmesi gerekmektedir. bu sinyal anladığım kadarı ile cihaz merkezi sisteme takılı ise daha iyi sinyal alımını sağlamak üzere uydu cihazını ayarlamak amacıyla kullanılmakta...

inşaallah merkezi sistemi kullanan skystar (ss2) karta sahip biri olarak veya başa bir kart benzer sorunuz var ise ve cevap bulabilmiş isem ne mutlu...

iyi çalışmalar, kolaylıklar diliyorum herkese.

saygılarımla,