Sivas KANGAL Köpeği Resimleri

PARL3M3NT Yasaklandı
Sivas KANGAL Köpeği Resimleri


Kangal köpeği'nin kökeni hakkında “rivayet” sayılabilecek bazı görüşler vardır. Ancak, 11 Temmuz 2003'te düzenlenen I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu'nun sonuç bildirisinde, “büyük Türk göçleri sırasında Türkistan'dan Anadolu'ya getirilen bir köpek ırkı olduğu” kabul edilmiştir.

Kangal ilçesine de adını verdiği düşünülen, Orta Asya'dan göç eden “Kanglı (Kangar)” Türk boyunun, göç ederken bu köpek ırkını da getirdiği düşünülmektedir. Orhan Yılmaz, "Kangal Köpeği / Tarihi-Tanıtımı-Yetiştirilmesi-Islahı" adlı kitabında “Kanglı” Türk boyunun Orta Asya'dan göç ederken yanlarında üç şeyi getirdiklerinden bahseder; bunların at, it ve koyun olduğunu söyler. Kangalların, bu boyun göç sırasında getirdiği bir ırk olduğunu kaydeder.

İlk rivayete göre, Hint Mihracesi tarafından Osmanlı padişahına bir köpek hediye edilir. Bu padişah muhtemelen Yavuz Sultan Selim'dir. Hediye edilen köpek Kangal'ın Deliktaş köyü yakınlarında kaybolur. Köpek, tüm aramalara rağmen bulunamaz. Kangal köpeğinin, bu kaybolan köpekten türediği şeklindeki rivayete göre, Kangal köpeği'nin kökeni Hindistan'dır.

kangalkopegi1.jpg

kangalkopegi2.jpg

kangalkopegi3.jpg

kangalkopegi4.jpg

kangalkopegi5.jpg

kangalkopegi6.jpg

kangalkopegi7.jpg

kangalkopegi8.jpg

kangalkopegi9.jpg
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
fbrdm07 HaRBi DeLiKaNLı
özelllik le yavru köpekler çok sevimli yau benimde vardı bir zamanlar kapının önünde uyurdu sabaha kadar beklerdi beni orda :). ama malesef çaldılar :(.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
41B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Üst