Sigaranın içinde yok yok

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Türkiye’de başlama yaşı 10’un altına inan sigaranın içinde birçok zararlı madde bulunuyor.
İçerisinde kanserojen maddeleri barındıran ve zehirlerin en tehlikelileri arsenik, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikol bulunan sigara birçok hastalığa neden olurken, insan hayatının kısalmasına sebep oluyor.
Yapılan açıklamaya göre, sigaranın içerisinde bulunan maddelerden siyanidin kesinlikle öldürücü bir madde olduğu belirtilirken, bunun yanı sıra sigarada radyasyon içeren radon, füze yakıtı olan :):):):)nol, akü :):):):)li olan kadmiyum, tüp gazı olan bütan, böcek öldürücü DDT, gaz odası zehri hidrojen, siyanür, aseton, güve kovucu naftalin, fare zehri arsenik, tuvalet temizleyicisi olarak kullanılan amonyak, egzoz gazı olan karbon, nikotin ve 3 bin 885 toksit madde bulunuyor.
Ayrıca, iltihabın sigara içindeki yabancı maddelerle birlikte dokularda irritasyon ve hasar oluşturduğu, buna karşı savunma amacıyla kandan çekilen hücrelerin iltihap alanına toplandığı, sigara içindeki kanserojenlerin en yoğun ve uzun etkiledikleri organlar başta olmak üzere tüm kanserlerin oluşma riskini yükselttiği, damar çeperinde kırılma ve tıkanmanın damarların zamanla daralmasıyla tüm dokulara gelen kan ve oksijen miktarının azalmasına neden olduğu ve dokunun beslenememesi sonucunda zamanla hasar ve çürümeye neden olduğu ifade edildi. Sigaranın vücutta izlediği yol ise şöyle anlatıldı:
“Ağız ve burun, nefes borusu, yemek borusu, mide, bronşlar, hava kesecikleri ve burada kılcal damarlardan kana geçer. Sağ kalbe gelir ve sol kalpten tüm vücuda pompalanır, damar sistemiyle tüm vücudu dolaşır.”
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
82B
Üst