Siding Isı Yalıtımı

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Siding'de Isı Yalıtımı

Vinil Siding dış cephe kaplamalarında ısı yalıtımı genellikle, Ekspande Polistiren (EPS), ve Ekstrude Polistiren (XPS), ısı yalıtım levhaları ile camyünü, taşyünü plakaları kullanılarak yapılmaktadır.
Isı izolasyon levhaları bina yüzeyine , karkaslama işleminin ardından çıtaların aralarına yerleştirilmek suratiyle yapılır.
Bina cephesinde oluşturulan çıtaların araları ( 40-50 cm aralıklıdır.) tamamen ısı yalıtım malzemeleri ile doldurulur.
isiizolasyon1ie8.jpg

(Resim-1) - Karkaslama yapılmış cepheye Isı izolasyon panellerinin yerleştirilmesi
isiizolasyon2kd3.jpg

(Resim-2) -Karkaslama, ısı izolasyonu, nem izolasyonu ve siding yatay profilleri işi devam eden bina...

Ekstrude Polistiren (XPS)
Polistiren' den ekstrüzyon yöntemi ile üretilmiştir.
Kullanım alanlarına göre çeşitli boyutlarda ve yoğunlukta üretilebilmektedir.
Mükemmel ısı yalıtımı sağlar. Isı Kayıplarını azaltır.
Kullanım Sıcaklık ayarı -50 ile +75 C arasındadır.
% 100 kapalı gözenekleri sayesinde homojen hücre yapısına sahiptir.
Basma dayanımı ve boyut stabilitesi yüksektir.
B1 sınıfı yanmaz, alev yürütmez özelliğine sahiptir.

Expanded Polistiren (EPS)
Expanded Polistiren Sert Köpük (EPS-Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük), petrolden elde edilen, köpük halindeki, termoplastik, kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir.

Polistiren taneciklerinin şişirilmesi ve birbirine kaynaşması ile elde edilen EPS (Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük) ürünlerde, taneciklerin şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kullanılan şişirici gaz "Pentan"dır. Pentan, tanecikler içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağladıktan sonra, üretim sırasında ve üretimi takiben çok kısa sürede hava ile yer değiştirir. Böylece EPS levhaların bünyesinde bulunan çok sayıdaki (1 m3 EPS'de 3-6 milyar) küçücük kapalı gözenekli hücreler içinde durgun hava hapsolur. Malzemenin % 98'i hareketsiz ve kuru havadır.

Hareketsiz ve kuru hava, bilinen en ekonomik, çevre dostu ve mükemmel ısı yalıtım malzemesidir. EPS ısı yalıtım levhalarının ekonomik ve üstün ısı yalıtım özellikleri bu şekilde sağlanır. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtımı sağlayan birkaç malzemeden biri olan EPS, aynı performansı, ülkemizde kullanılan diğer ısı yalıtım malzemelerinden daha ekonomik olarak sağlayan tek malzemedir.

Camyünü ve Taşyünü
camyunudz1.jpg

Siding dış cephe kaplamalarında, ısı yalıtım katmanı olarak Camyünü ve Taşyünü malzemeler de kullanılabilmektedir. Binalarda , çatı şiltesi, duvar levhası, döşeme levhası, olarakta kullanılan bu malzemeler , çok iyi bir ısı yalıtımı özelliğine sahip olmakla beraber, ses yalıtımı işlevinide görmektedir.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst