SGK'lılara hekimlere olumlu tepki

pesimist sanal alem
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) diş hastalarının serbest diş hekimlerinde tedavi olma imkanı bütün sigortalılara yaygınlaştırılıyor.

Konuyla ilgili çalışmalar sürerken diş hekimleri, uygulamanın genel olarak olumlu ancak eksikleri bulunduğunu ifade etti. Diş hekimleri, uygulamanın ayrıca toplumda diş sağlığı bilincini geliştireceği inancında.

Memurlara tanınan özel diş hekiminde tedavi olma imkanı Bağ-Kur ve SSK mensuplarına da sağlanacak. Meclis'teki dişhekimi milletvekilleriyle görüşme yapan SGK yönetimi, düzenlemede son aşamaya geldi. Uygulamaya diş hekimleri genel itibariyle olumlu bakıyor. Toplumda diş sağlığı bilincinin yeteri kadar yaygın olmadığını ifade eden hekimler yeni uygulamanın bu bilinci yaygınlaştıracağı inancını taşıyor.

Uygulamayı faydalı bulduğunu kaydeden Özel Nisa Hastanesi Başhekimi Bahri Teker, özellikle vatandaşın yararına olduğunu vurguladı. Teker, "Elbette faydalı bir uygulama. Artısı eksisi olacaktır ama temelde herhalde herkesin ortak görüşü faydalı olacağı yönünde." dedi. Türk toplumunda diş sağlığı ile ilgili yeteri bilincin bulunmadığını ifade eden Teker, "30-35 yaşında dişlerinin çoğunu kaybetmiş insanlara rastlıyoruz. Yaygın olarak rastlıyoruz. Toplumda sadece ilkokul mezunları değil üniversite mezunları hatta akademik kimliği olanlarda da çok karşılaşıyoruz. Toplumun bilinciyle alakalı bir durum. Bu bilinç bizde geç kazanıldığı için diş alanında ciddi sorunlarımız var." şeklinde konuştu.

Yeni uygulamanın diş sağlığı bilincini artıracağına inandığını belirten Teker, "Vatandaşın diş hekimine ulaşımının ve diş sağlığı bilincinin yaygınlaşması bence bu uygulamanın en önemli kazanımı olacaktır. Vatandaş diş konusunda doktora geç gittiği için hem sağlık anlamında hem de ülke ekonomisine zararı oluyor. Koruyucu anlamda SGK'nın diş hekimleri ile anlaşma yapması önemli." dedi.

Uygulamanın eksik yönlerinin bulunduğunu da ifade eden Teker, sınırlarının belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Teker, "Bu anlaşma ile vatandaş tüm tedavilerin ücretsiz olacağını düşünebilir. Öyle birşey yok. Olması da mümkün değil. Bunun bir sınırı olmalı ve o sınır belirlenmeli. Toplum da bu konuda bilinçlendirilmeli. Hasta açısından hangi tedavi yöntemleri karşılanacak, yılda kaç kez karşılanacak bunlar netleşmeli." diye konuştu.

Özel Başakşehir Tıp Merkezi Müdürü Yahyahan Güney ise uygulamanın faydasının yanı sıra olumsuz yönlerinin bulunduğunu kaydetti. Sürdürülebilir olmadığını savunan Güney, uzun dönemde de hizmet kalitesini bozacağını dile getirdi. Güney, "Özel sağlık sektöründen hizmet alınacaksa genel tababette olduğu gibi bir fiyat sınırlandırması olmamalıdır. Kamu, insanların ödedikleri SGK primlerinden kendi imkanınca ödeyebileceğini diş hekimine ödemeli. Üzerine ek maliyetler için diş hekimleri istedikleri gibi ek ücret alabilmeli." dedi. Bu uygulama yerine devlet hastanelerinin imkanlarının artırılabileceğini öneren Güney, "Devlet kamusal sağlık hizmeti sunumunun kalitesini ve miktarını artırmalıdır. Ama özel sektöre de bir takım açılımlar yapmalı. Bunu fiyat bazlı sınırlandırmalarla yaparsa özel sağlık sektörünü bir takım suistimallere itebilir." şeklinde konuştu.

Vatandaşın özel sağlık sbektöründen yararlanma hakkına kavuşmasını uygulamanın olumlu yönü olarak gören Güney, "Siz yıllarca SGK'ya prim ödüyorsunuz. Arkasından diş sağlığı hizmetlerini almak istediğinizde özel sektörden bunu alabilmelisiniz." dedi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
37B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
58B
Üst