Servet Tazegül Kimdir

Ömer
Yönetici
Servet Tazegül'ün Hayatı

Servet Tazegül 26 Eylül 1988 Almanya'nın Nürnberg kentinde doğan Kars'ın Akyaka ilçesinden göçen bir ailenin çocuğudur. Olimipyat şampiyonu tekvando sporcusudur. Ayrıca 2011 Güney Kore'de yapılan Dünya Şampiyonasında 68 kiloda Dünya şampiyonu olmuş ve turnuvanın en değerli sporcusu seçilmiştir.
servet tazegül
Servet Tazegül, 2008 Pekin Olimpiyatları erkekler 68 kg tekvando bronz madalya maçında Perulu rakibi Peter Lopez'i yenerek Olimpiyat üçüncüsü olmuş ve bronz madalya almıştır.

Manchester'da olimpiyatlardan önce yapılan Avrupa Şampiyonası'nda da Avrupa Şampiyonu unvanını almıştı.

2010 yılında Rusya'nın St. Petersburg kentinde yapılan Avrupa şampiyonasında da birincilik kürsüsüne çıkmıştı.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda mücadele eden milli tekvandocu Servet Tazegül, Büyük Britanyalı rakibini yenerek çıktığı finalde ise İranlı sporcu Muhammed Bagheri Motamed'i 6 - 5 yenerek olimpiyat şampiyonu oldu.

Servet maç sonu yaptığı açıklamada;

"Çok mutluyum, hedefime ulaştım.Üç haftadır doğru dürüst antrenman yapmadım, bu madalyayı kazandıysam milletimin dualarıyla olmuştur.

Son üç senede zaten Avrupa ve dünya şampiyonalarında hiç yenilgim yoktu. Başbakanımız ve Spor Bakanımıza teşekkür ediyorum. Türk halkının dualarıyla şampiyon olduğuma inanıyorum. Desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim."

Olimpiyatlara elli gün kala annesini Gülten Tazegül'ü kaybeden tekvandocu, "Altın madalyayı anneme armağan ediyorum" diyerek de gönüllerde taht kurmuştur.

Müsabakalar öncesinde "Annem için kazanacağım" diyen Servet böylece sözünü de tutmuş oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü sporcu olan Servet'in kişisel antrenörlüğünü 2011 yılından bu yana; Nurettin Yılmaz yapıyor. Onu keşfeden antrenör de yine aynı isimdir.

Milli Takımdaki antrenörü ise; Ali Şahin yapıyor.

180 cm boyunda ve 68 kilo olan milli sporcumuz 2016 yılında düzenlenecek Rio Olimpiyatları için ülkemizi temsil etmeye hazırlanıyor.

Mersin'de 2013 Akdeniz Oyunları için hazırlanan ve 7 bin 500 kişilik seyirci kapasitesine sahip yeni spor salonuna onun ismi verilmiştir.

Servet Tazegül'ün başarıları ve aldığı madalyalar

Olimpiyatlar
2012 Londra Olimpiyatları 68 kg altın madalya
2008 Pekin Olimpiyatları 68 kg bronz madalya

Dünya Şampiyonası
2011 Kore Gyenongju 63-68 kg birinci
2009 Kopanang 63-68 kg üçüncü

Avrupa Şampiyonası
2012 Manchester 63-68 kg birinci
2010 St. Petersburg 63-68 kg birinci
2014 Bakü 63-68 kg birinci

Yetim olimpiyat şampiyonu Servet'i canı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyor ve bu millete tattırdığı bu güzel duygular için kendisine teşekkür ediyoruz.

servet tazegül.jpg
servet-tazegül.jpg
servet-tazgül1.jpg

Son düzenleme: