Seracılık ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Seracılık ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Hakkında Bilgiler - Seracılık ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Nedir ?
Programın Amacı: Seracılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği programının amacı, kaliteli sebze üretimi, park ve bakıcıları, otelleri süs bitkisi yetiştirmek üzere eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Seracılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği programında ziraai botanik, bitki üretim teknikleri, sera yapım tekniği, meteoroloji, işletmecilik bilgisi, sera bitkileri ve hastalıkları, park ve bahçe düzenlemesi, sera ürünleri ambalajlaması gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Seracılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili açık havada çalışmaktan ve bitki üretmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artıran bir etmendir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Seracılık ve süs bitkileri programını bitirenlere "Seracılık ve Süs Bitkileri Teknikeri" ünvanı verilir. Seracılık ve süs bitkileri teknikeri seralarda ve bahçelerde sebze üreticilerine danışmanlık yapar. Kesme çiçek, saksılı çiçek, park ve bahçe çiçekleri üretim merkezlerinde tohumların işleri sebze ve çiçeklerin verimli ve kaliteli bir biçimde üretimi için gerekli sulama, gübreleme, ilaçlama işlemlerini yapar, ürünün pazarlanmasını sağlar.

Çalışma Alanları: Seracılık ve süs bitkileri teknikerleri seracılık ve çiçek yapan çiftliklerde, gübre şirketlerinde iş bulabilirler. Girişimci alanlar kendi işletmelerini kurabilirler.

Seracılık ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

  • SELÇUK - ÇUMRA MESLEK YÜKSEKOKULU
  • FIRAT - KEBAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • MUĞLA - ORTACA MESLEK YÜKSEKOKULU
  • ZONGULDAK KARAELMAS - BARTIN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • ULUDAĞ - YALOVA MESLEK YÜKSEKOKULU
  • ULUDAĞ - YENİŞEHİR İBRAHİM ORHAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • MUĞLA - FETHİYE ALİ SITKI-MEFHARET KOÇMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst