Seneye Beşiktaş Avrupa'ya gidebilecek mi

Ömer
Yönetici
Seneye Beşiktaş Avrupa Kupalarına katılabilecek mi

Geçtiğimiz sezon Demiören yönetiminin yaptığı mali usülsüzlükler nedeniyle UEFA tarafından Avrupa kupalarına katılmaktan men edilen Beşiktaş, seneye hak kazandığı takdirde UEFA organizasyonlarına katılabilecek.

Önümüzdeki sezona yönelik UEFA lisansı alabilmesi için 31 Mart’a dek sportif borçlarını temizlenmesi gereken Beşiktaş, uzun uğraşlar sonucunda sorunlarından kurtuldu. Borçlarının ödendiğini, bazılarının yapılandırıldığını belirten İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi, belgelerin dün itibarıyla UEFA’ya eksiksiz gönderildiğini açıkladı.

Yıldırım Demirören zamanına ilişkin incelemede şartlara uymadığı belirlenen ve geçen sene Avrupa kupalarından men edilen Siyah-Beyazlılar, bu kez işi sıkı tuttu. Avrupa müjdesini, Akaretler’de basın toplantısı düzenleyen Ahmet Nur Çebi verdi. Eski futbolcularına ve başka kulüplere ödenmesi gereken rakamlara dair sıkıntının giderilmesi için günlerdir yoğun çaba harcadıklarını aktaran Çebi, “Camiama müjdelemek istiyorum, problemleri aştık. Net bir şekilde ‘Seneye Avrupa’dayız diyemeyiz; görevimiz evrakları tamamlamaktı. Ancak içerisinde bir sıkıntı yaşanmayacağını düşündüğümüz bir dosya sunduk.” ifadesini kullandı. Kriterlerin sağlanması yolunda 30’a yakın eski oyuncunun alacakları, bonservis bedelleri ve devlete olan vergileri karşılamaya odaklandıklarını vurgulayan İkinci Başkan, kendilerini zorlayan kişi, kurum ve kuruluşlar kadar ters orantılı davrananlara sitemde bulundu: “31 Mart yükümlülüğümüzün farkında olan bazıları, bunu kendilerince fırsat bilerek, farklı tavır ve hareketlere yöneldi. Bunları not ettik. Unutmayacağız, kurumsal hafızamıza yerleştireceğiz.” Göreve başlamalarının üzerinden 1 yıl geçtiğini hatırlatan Çebi, “Şahsım ve başkanım adına taahhüt ediyoruz ki, disipline edilmiş bütçe, tedbirler ve akil adımlarla önümüzdeki yıl başımız ağrımayacak. Hayırlara vesile olsun, inşallah taraftarın desteği ve Allah’ın yardımıyla başaracağız. Buralara onlarla geldik, biz mücadele ettik, sıra onlarda.” diye konuştu.

Futbol AŞ’nin sermaye artışı talebinin SPK tarafından onaylandığını anımsatan Çebi şöyle devam etti: “Ortaklarımızın güveni bizi mutlu etti. El ele, kol kola yürüyerek buralara geldik. Aydınlık günler çok yakın, tüneldeki ışığı gördük. Yeter ki bundan sonra da kenetlenelim.” Çebi, 7,9 milyon Euro verilmesi gereken İtalyan stoper Matteo Ferrari’ye ilişkin attıkları adımı şöyle özetledi: “Ferrari ve avukatları yüzde 43 vergiyi de talep etti. Ama pazarlıkta kazandık. Yüzde 15’i kabullendiler.” Dün imzalanan protokole göre ise 550 bin Euro 30 gün içerisinde kasadan çıkacak, kalan 7,35 milyon Euro 15 Mayıs’tan itibaren 306,25 bin Euro’luk 24 eşit taksitle eritilecek. Atletico Madrid’den bonservisinin yarısı 3,1 milyon Euro’ya edinilen Portekizli Alves’e dair İspanyollarla temaslarında da mutlu sona ulaştıklarını anlatan Çebi, eski yönetime yüklendi: “Hep ‘Yüzde 50’si bu rakam etmez’ dedik. 1,4 milyon Euro’ya el sıkıştık. 2,5 Ferrari’den vergi azalışı, Atletico Madrid’den 1,5 milyon indirim, kontrat feshinden 900 bin Euro, artı başka kuruluşlardan 2,5-3 milyon Euro’luk tasarrufla dertlerimizden 9 milyon civarında rakamla kurtulduk.” Egemen Korkmaz’ın telefona dahi çıkmadığını bildiren Çebi, futbolcunun ücretinin tamamını aldığını kaydetti. Çebi, ‘borçsuzluk kâğıdı’na imza için “600 bin Euro’luk alacağımı ödeyin.” restini çeken Alman Roberto Hilbert’in duruşunu da değerlendirdi: “8 maçı daha var. Sözleşme yenilenip yenilenmeyeceğine transfer komitesi ve teknik kadro karar verecek.”
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
6
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Üst