Şehir içi hız limiti ne kadar 2013-2014

Ömer
Yönetici
Şehir içi hız sınırı 90 km ye mi çıkacak?

Son günlerde bütün haber sitelerinde ve haber kanallarında tıkanan trafiği aşmak için şehir içi hız sınırının 50'den 90'a çıkacağı yönünde bir çok habere şahit olduk. Yapılan halk röportajlarında halkın büyük çoğunluğu hız sınırının 90'a sabitlenmesi konusunda istekli görünüyordu.

Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü bugün bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre, sehiriçi hız sınırı düzenlemesi ile ilgili çalışmaların devam ettiği vurgulandı. Çalışmalar nihayetle sonuçlanana kadar hız limitinin 50 km olarak devam ettiğinin, trafik levhalarında yazan hız limitlerine uyulması gerektiğinin altını çizdiler.


Emniyet Genel Müdürlüğü, son günlerde bazı basın yayın organlarında"şehir içi hız sınırı 90 km'ye çıkartılıyor"şeklinde haberlerin yer alması ve kamuoyunda tüm yerleşim yerlerinde hız limitlerinin 90 km'ye çıktığı yönünde yanlış algı oluşması üzerine bir açıklama yaptı. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yerleşim yerleri içerisindeki hız limitlerinin 50 km olarak belirlendiğinin hatırlatıldığı açıklamada, bu hız limitlerinin, illerde bulunan Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) veyaİl Trafik Komisyonlarının kararıyla, otomobiller için 20 kilometreye kadar (50+20=70) arttırabildiğine dikkat çekildi.

Mevcut düzenlemede UKOME ve İl Trafik Komisyonlarının şehiriçi yerleşim yerlerindeki tüm yollarda hız limitlerini artırma yetkisinin bulunduğunun anlatıldığı açıklamada, "İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni düzenlemede, yerleşim yerlerindeki hız limiti 50 km olarak devam ettirilmekle birlikte UKOME ve İl Trafik Komisyonlarına verilen 20 km. hız limiti artırma yetkisinin aşağıda nitelikleribelirtilmiş yollarda 32 km'ye kadar arttırılması (50+32=82) öngörülmektedir.Hız limitinin artırılabileceği yollar ise; Yerleşim yeri içinden geçen bölünmüş devlet ve il yolları, Belediyelerin yapım ve bakımdan sorumlu olduğu; taşıma kapasitesi yüksek, can ve mal güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alındığı, yaya geçitlerinin alt ve üst geçişlerle sağlandığı bölünmüş karayollarıdır. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakla ilgili olarak Karayolları Trafik Yönetmeliğinin yürürlüğünden sorumlu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri beklenmektedir. Dolayısıyla şehiriçi hız düzenlemesi ile ilgili çalışmaların devam ettiği, düzenlemede UKOME ve İl Trafik Komisyonlarınca hız arttırımı yapılabilecek yolların niteliklerinin ve yeni hız üst limitlerinin belirlendiği, çalışma sonuçlanana kadar mevcut hız limitinin 50 km olarak devam ettiği, trafik levhalarında belirtilen hız limitlerine uyulması gerektiği, kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst