Sapanca Gezilecek Yerler

deep

Harbi Aktif Üye
Sapanca nın Gezilecek Yerleri, Sapancada Gezilecek Güzel Yerler, Sapanca Tarihi Yerler

Sapanca Sakarya iline bağlı, Marmara Bölgesi'nin kuzey doğusundaki bir ilçedir. İlçe ismini kuzeyinde yer alan Sapanca gölünden almıştır. Sapanca özel bir kararnameyle 1957 yılında ilçe olmuştur.
Sapanca'nın kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Arifiye, güneyinde Samanlı Dağları, Pamukova ve Geyve ilçeleri, batısında Maşukiye yer almaktadır.
Sapanca Vecihi Kapısı, Mimar Sinan tarafından yaptırılmış, İpekyolu üzerinde yer alan, Sapanca gezinizde görmeniz gereken tarihi bir yapıdır.
Sapanca, Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Sakarya merkez ilçesi Adapazarı, güneyinde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova İlçesi, batısında da Kocaeli merkez ilçesi İzmit yer alır. Sakarya’nın yüzölçümü en küçük, nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçesidir. Bu ünvanı kazanma nedeni ise şüphesiz ki sizi kendisine doğru çeken ve etrafında bir gezintiye davet eden sapanca gölüdür.

Sapanca Aygır Deresi
Sapanca gölüne dökülen derelerden biri olan Aygır Deresi, yürüyüş yapmaya müsait parkurları, yaz aylarında girilebilen küçük gölcükleri ile ilgi görmektedir.

Sapanca Çiğdem Yaylası
Çiğdem Yaylası, Sapanca'ya 20 Km. mesafede yer alan bir yayladır. Yaylada her yıl temmuz ayının ikinci haftası şenlikler düzenlenmektedir.
Yayla ülkemizin en güzel 10 yaylası içerisinde yer almaktadır.

Sapanca İstanbul Dere
İstanbuldere, kestane ve kayın ağaçlarının arasından akan dere, dere içinden ve kenarından devam eden yürüyüş parkuru, doğa severleri oldukça memnun etmektedir.
Özellikle yaz aylarında Sapanca'da doğa ile içiçe vakit geçirmek isteyenler için harika bir yerdir.

Sapanca Fotoğrafları
sapanca (8).jpgsapanca (12).jpgsapanca (10).jpgsapanca (9).jpgsapanca (7).jpgsapanca (5).jpg
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst