Şahidin Korkusu

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
KİTABIN ÖZETİ :

GİRİŞ BÖLÜMÜ

Kendal adlı kadın 3 aylık bebeği ile birlikte bir kasaba yakınlarında araba kazası geçirir ve hastaneye yatırılır. Ciddi problemi yoktur; ama arabada bulunan bir kadın ölmüş, erkek ise başına aldığı darbe sonucu travma geçirerek hafızasını yitirmiştir. Kendal bundan istifade ile polise verdiği ifadesinde onu kocası diye belirtmiştir.

1.BÖLÜM :

Bu bölümde Kendal ile Matt’ in düğün merasimi anlatılıyor. Bu törene Kendal’ ın arkadaşı Ricky Sue adlı kız katılmış fakat büyükannesi katılamamıştır. Matt’ ın babası kasabada av malzemeleri satıyormuş. Kendall, kasabaya kamu avukatı olarak gelmişti ve halk bir kadının bu göreve gelmesini biraz yadırgamıştı. Kendall zamanla halkın ona ısınmasını sağlamaya çalışacaktı.

Ricky Sue, rahat tavırlarıyla itici karşılanmış o da bunun farkına vararak Kendall’ a büyükannesi ölünce geçmiş ile tüm bağlantısını kesmesini önermişti.

2. BÖLÜM :

Kendall, bebeği Kevin için hastanedeki adamı kocası olarak tanıtmaya devam etti. Amacı zaman kazanmaktı. Bu arada hafıza kaybının ne kadar süreceğini öğrenmeye çalıştı ama buna kesin cevap verilemezdi.

3. BÖLÜM :

Adam, ondan şüphelenmişti. Sezgi gücü yüksekti ve Kendall’ ın nişan yüzüğü de pek sıradandı ve yeni almıştı. Kendall bir araba satın alarak kaçmaya karar vermişti ve bir avukat olarak ve çevresinde de iyi bir yalancı olarak tanınmasının hakkını vererek satıcıyı da aldatmıştı. Yalnız kaçışını hemşireler fark etmese de, onu gören biri vardı.

4. BÖLÜM :

O, yaralı adamdı ve artık Kendall’ a hiç inanmıyordu. Yine de kendini götürmesini sağladı.

5.BÖLÜM :

Bir kasabada durduklarında adam onu tekrar sınadı. Kahvesini şekersiz içiyordu ve öyle getirilmesi adamın bir hükme varmasını engellemişti. İsminin John olduğunu söyleyen Kendall’ ın da ismi ona bir şey ifade etmemişti.

6. BÖLÜM :

Kendall, Kevin ve John’ u, vefat etmiş olan büyükannesinin evine götürdü. O, kendisi için çok önemliydi, anne ve babası beş yaşındayken bir trafik kazası sonucunda öldükten sonra büyükannesi her şeyi idi.

7. BÖLÜM :

Kendall, kocası ve babasının güneyli mutaassıp bir aileden olduğunu ve ırk ayrımcılığı yaptığını anlamıştı.

8.BÖLÜM :

Kendall ve yaralı adam yorgun olarak geceyi bir motelde geçirdiler. Yaralı adamla tıpkı gerçek karı-koca imişcesine yakınlaşmaya başladılar.

9.BÖLÜM :

Kendall ve yaralı adamın kaçtığı kasabaya ve hastaneye FBI ajanları gelmiş ve soruşturmaya başlamışlardır.

10.BÖLÜM :

Kendall kendini Matt’ in çevresine tam olarak giremediğinden yalnız ve dışlanmış olarak hissediyor, kocasını kayınpederinden bile kıskanıyordu.

11.BÖLÜM :

Kendall avukat olarak kasabanın aşağı tabakasından kötü namlı bir ailenin hırsız oğlunu mahkemede savunmuş ama yargıcın katı tutumu yüzünden başarılı olamamıştı. Yargıç kayınpederinin arkadaşıydı ve gelinini uyarması için onu ikaza gelmişti.

12. BÖLÜM :

Kendall, kocasının diğer tüm aileler gibi domuz kesimine gittiklerinde yanlarındaydı ve manzara onu bayıltmış, halkın çıt-kırıldım kızı demelerine neden olmuştu. Kilisede de güzel bir kadının dolu bakışları onu ürkütmüş ama onu tanıyamamıştı. Bu arada savunduğu hırsız genç hastaneye kazayla meydana gelen bir olay sonucu kaldırılmış, ailesi ise intikam peşine düşmüştü.

13. BÖLÜM :

Hırsız çocuk kaza sanılan olayda elleri kelepçeli iken bir yere takılmış ve kolunun biri omzundan itibaren kopmuştu. Bu onda kalıcı psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmıştır. Yaralı adamın (John) Kendall’ dan ve evliliğinden duyduğu şüphe artmış ve onun çantasındaki tabancayı bulmuştur.

14. BÖLÜM :

Kilisedeki kadın kocasını öldürmüş ve Kendall’ ın savunmasına verilmişti. Kadın, sarhoş ve zorba kocasından yıllardır şikayetçiydi. Olay gecesinde de kocası onu dövmüş zorla beraber olmak istemiş ayrıca silahı kafasına dayayarak ölümle tehdit etmişti. Hırsız çocuğun ailesi de Kendall’ a tehdit mektupları ve ölü fare gibi şeyleri gönderip rahatsız ediyorlardı. Kendall ise ailesini karşılık vermemek konusunda zor zaptediyor ve çoğu şeyi söylemiyordu. Ama mektup ve delilleri biriktiriyordur.

15. BÖLÜM :

Kendall’ ın savcı, rahip gibi kasabanın ileri gelenleri hakkında araştırma yaptığı peşindeki FBI ajanınca bulunmuş, kaçmak için araba satın aldığı yerle de irtibat kurulmuştur.

16. BÖLÜM :

Kendal John’ un silahını saklamış ama John bundan evvel hafızasını yitirmesine rağmen silahı eline uygun bulmuş ve yabancı olmadığı kanısına varmıştı. Kendall silahı sakladıktan sonra John’ un dikişlerini almıştır. John Kendall’ a arzu duymaya başlamıştır. Çocuğu sevmediğini ve onun babası olmadığı hissediyordur.

17. BÖLÜM :

Kendall hamile olduğunu öğrenmiş ama yine tehdide uğradığından Matt’ e olayı bir türlü söyleyememişti.

18. BÖLÜM :

Kendall John yanında olduğu halde bir süper markete gelmiş ve o arabadayken telefonla görüşüp başka bir arabayı satın alarak kaçmayı planlamıştır. Ama John şüphelenerek takip etmiş ve Kendall’ ın oyununu bozmuştur.

19. BÖLÜM :

Kendall hamile olduğunu eşine söylemiş ve bu arada bir dava daha almıştır. Bir Çinli çocuk, sevgilisi olan beyaz bir kıza tecavüzle suçlanıyordu. Bu gerçek değildi ama kıza aile baskısı farklı ifade verdirebilirdi. Bu arada kocası ile katil kadını bir arada görür ve hayretler içinde kalır.

20.BÖLÜM :

John ve Kendall birbirlerine iyice yaklaşmışlar ve Kendall’ ın kendini geri çekmesiyle sevişmenin eşiğinden geri dönmüşlerdir. John bunun başka bir kadının varlığından dolayı olduğu sanmıştır.

21. BÖLÜM :

Kendall Matt ile olan konuşmasında o kadınla olan ilişkisinin uzun bir zamandan beri olduğunu ve birbirlerini sevdiklerini ve Matt’ in bu kaçamak için kendini pek de suçlu görmediğini anlamıştı.

22. BÖLÜM :

Onunla ve kayınpederi ile konuşmak için arabasına binip ormana doğru gitmiştir. Orada sadece erkeklerden oluşan bir grubun Çinli genci çarmıha gerdiklerini görür. İçlerinde savcı, yargıç ve peder de vardır.

23. BÖLÜM :

Eve dönüp polisi aramaya çalıştığında evdeki kocasının ve kayınpederinin de işin içinde olduğunu elbiselerden ve konuşmalardan anlar.

24. BÖLÜM :

Kendall kaçar ve FBI’ ı arar, ama FBI ajanı kaçtığı yere kayınpederi ile gelince korkusu daha artar. Ama onları önceden görür ve hemen uzaklaşır.

25. BÖLÜM :

Büyükannesi ve kız arkadaşıyla buluşur ve vedalaşır. Küçük bir kasabada basit işlerde çalışarak çocuğunu doğurur. Büyükannesinin ölümünden de geç haberi olmuştur.

26.BÖLÜM :

John hafızasını geri kazanmıştır. O FBI' dan ayrılan bir müfettiştir ve olaya Jım adlı FBI ajanı arkadaşının kendine olan güveni sayesinde iş bilgisi ve sezileri nedeniyle girmiştir.

27.BÖLÜM :

Kendall kayınpederi “Kardeşler Birliği” denilen ırkçı örgütü kurar ve oğlu Matth’ i de yerine hazırladığını müfettiş John ve ajan Jım’ den öğrenir. Aradan geçen zaman içinde Matth zaten kendisini boşar. Ama Kendall kendini ve oğlunu güvende hissetmemektedir.

28.BÖLÜM :

John kazayı hatırlamıştır. Kazada ölen bayan da bir memurdur. Kendall’ ın kendine söylediği yalanlar gerçek hikayenin isimleri değiştirilmiş halidir. Ama yaşadıkları yakınlaşmanında bir oyun mu, yalan mı olduğunu bilmemektedir.

29.BÖLÜM :

John Kendall’ la beraber olmuştur. Şimdi bir psikologdur, uzman olarak meslek hayatında zor bir dönem geçirmektedir.

30.BÖLÜM :

Kocası ve kayınpederi, Kendall' ın çocuğu olduğunu öğrenmişler, gerek onu alabilmek ve gerekse hapse girmekten kurtarabilmek için güneyin en iyi avukatını tutarak mücadele etmeye başlamışlardır.

31.BÖLÜM :

Matt ve babası, Matt’ in sevgilisinin dişiliğini kullanarak gardiyanı devre dışı bırakmasıyla hapisten kurtulmuşlardır.

32.BÖLÜM :

Kendall John’ a aşık olur ve onunla evlenmek istemektedir.

33.BÖLÜM :

Matt’ in babası, Matt’ in annesini öldürür ve bu şekilde adaleti Tanrı adına uyguladığını zanneder. Aynı şekilde Matt' in sevgilisini de öldürerek kutsal görevini tamamlayacağını düşünmektedir. Bu durumu öğrenen Matt donakalır.

34.BÖLÜM :

Kendall kız arkadaşından, kayınpederi ile Matt’ in kaçtığını öğrenir ve John’ a da zarar gelmemesi için onu bırakıp kaçmaya karar verir. Bu arada FBI Matt’ in sevgilisinin cesedini bulur.

35.BÖLÜM :

John’ un hafızası artık tamamen yerine gelir ve görevinin Kendall’ ı yerine sağ salim ulaştırmak olduğunu hatırlar.

36.BÖLÜM :

Jim Kendall’ ın kız arkadaşı ile konuşarak John’ un FBI’ dan ayrılmasının nedenini, yaşadığı acı tecrübeden kaynaklandığını ve çocuk fobisi olduğu dolayısıyla korunmaya ihtiyaçları olduğunu söyleyerek ondan yardım ister ama o yardım etmez.

37.BÖLÜM :

Kendall’ ın kız arkadaşının peşine hırsız çocuğun akrabaları ve eski kocası ve kayınpederi düşmüşlerdir. Evine giderek arama yaparlar.

38.BÖLÜM :

FBI bu durumdan haberdar olarak harekete geçer. Jım John’ u böyle bir olaya soktuğu için azap duyuyordur.

39.BÖLÜM :

Kendall ile John geçmiş hakkında konuşurlar ve birbirlerine sevgilerini ifade ederler.

40.BÖLÜM :

Kendall’ ın kız arkadaşı hırsız çocuğun akrabalarıyla tanışır ama onlar asıl kimliklerini gizleyerek onu sarhoş bir durumda motele götürürler.

41.BÖLÜM :

Matt ile babası kızın evinden aldıkları notlardan Kendall’ ın nerede olduğunu tahmin ederek oraya giderler.

42.BÖLÜM :

Kendall’ ın kız arkadaşı sarhoşken ağzından laf kaçırır. Zararlı akrabalar gidecekleri yeri öğrenirler.

43.BÖLÜM :

John herşeyi bildiğini açıklar. Kendall da onu anlar fakat kaçması gerekir. John’ un kafasını vurup kaçarken içeriye girenler vardır.

44.BÖLÜM :

Kendall’ ın kız arkadaşı Ricky Sue FBI ajanı Jim’ e gelerek başından geçenleri ve akrabaları etkisiz hale getirdiğini anlatır.

45.BÖLÜM :

Matt ve babası evi bularak gelirler ve John ve Kendall’ ın zinası ve Matt’ in sevgilisinin öldürülmesi olayları birleşince Matt ağlamaya başlar. Irkçı baba bunu zayıflık olarak kabul ederek onu öldürür, torunu kendine alışıncaya kadar eski gelinini yanına almak ister. Kendall Jonh’ un yaşamasını şart koşsa da Gibb onu da vurur. Kendall da onu vurur.

46.BÖLÜM :

Aslında Gibb’ i vuran FBI’ dı ve hemen Jim başkanlığında olaya girmişlerdi. John yaşıyor ve yarası çok önemli değildir.

47.BÖLÜM :

Kendall aslında bir başka avukatın yerine o kasabaya gittiğini açıklar. Tüm bu olanlardan sonra Kendall ve John bir aile kurmaya karar verirler.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst