Sağlıksız damacana su markaları

mahir Harbi Aktif Üye
Sağlıksız damacana su markaları

Sağlık bakanlığının ifşa ettiği damacana su markaları listesi Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Musluk suyundan bile sağlıksız olan o markalar ifşa edildi.

Sağlık Bakanlığı, daha önce bildirilen markalara ilaveten Gençsu, Karlık Madran, Alka Madran, İvriz Su, Beysu, EDK Lara, Hünkar, Revan, Buzdağı, Kardelen, İdeal, Hazar Vox Nida, Bahçeayran, Esensu Özayran, Kabalak isimli su markalarının dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edildiğini açıkladı.

Dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edilen markaların üretimleri geçici olarak durdurularak cezai işlem uygulandı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, daha önce içinde bulunulan yaz mevsiminde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve içme suyu kullanımının artışı sebebiyle denetimlerin sıklaştırıldığının kamuoyuyla paylaşıldığı anımsatıldı.

-Denetim sonuçları-

Açıklamaya göre, Temmuz ayındaki rutin denetimlere ilaveten yapılan ek denetimlerde şu sonuçlara ulaşıldı:

-Ülkede halen damacana dolumu yapan 254 ruhsatlı su tesisinin tamamı yeniden değerlendirildi.

-Temmuz ayında yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynak kullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadı.

-Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun olarak numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre, Türkiye genelinde faaliyeti olan dolum tesislerinden 28 Temmuz 2012 tarihli açıklamada bildirilenlere ilaveten Gençsu, Karlık Madran, Alka Madran, İvriz Su, Beysu, EDK Lara, Hünkar, Revan, Buzdağı, Kardelen, İdeal, Hazar Vox Nida, Bahçeayran, Esensu Özayran, Kabalak isimli damacana suyu markalarında uygunsuzluk tespit edildi.

-Üretimleri geçici olarak durduruldu-

Olumsuzlukların ilgili markaların diğer ürünlerinde değil sadece damacana sularında tespit edildiği vurgulanan açıklamada, dolum tesislerinde belirtilen markaların üretimlerinin geçici olarak durdurulduğu ve mevzuata göre cezai işlem uygulandığı ifade edildi.

Daha önce isimleri bildirilen 5 su markası dahil, belirlenen uygunsuzluklarını giderdiklerini ispatlayan firmaların üretimlerine devam etme izni verilebileceği belirtildi.

-Satış noktalarından alınan örnekler-

Türkiye genelinde piyasaya arz edilmiş ürünlerden satış noktalarından örnekler alındığı, bin 418 ürünün halk sağlığı laboratuvarlarında incelendiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''114 üründe uygunsuzluk tespit edildi. Bunların toplanan numuneler içindeki oranı yüzde 8'e tekabül ediyor.

Dolum tesislerinde herhangi bir uygunsuzluk tespit edilmediği halde tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçteki uygunsuz şartlar sebebiyle olumsuzlukların görüldüğü su satış noktaları ve satılan ürünlerin isimleri thsk.gov.tr internet adresinde gün içinde duyurulacak.''

Açıklamada, satış noktalarındaki inceleme sonuçlarından hareketle bu firmaların piyasadaki tüm damacana ürünlerinin uygunsuz olduğu anlamının çıkarılmaması gerektiğine işaret edildi.

-''Suyla bulaşan hastalıklarda artış yok''-

Suyla bulaşan hastalıklarda, halihazırda mevsim normalleri dışında bir artış gözlenmediği vurgulanan açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın denetimlerinin sürdüğü, denetimler sırasında belirlenen ve toplum sağlığını olumsuz etkileyebilecek hususların halkla paylaşılmaya devam edileceği bildirildi.

Spekülatif açıklamalara itibar edilmemesinin, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nca yapılan açıklamaların takibinin sağlık açısından önemine dikkat çekilen açıklamada, ''Bu konuda duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Halkımızın sağlığına zarar verebilecek içme suyu ürünlerine asla müsamaha etmeyeceğimizi bütün ilgililere bir kez daha hatırlatıyoruz'' ifadelerine yer verildi.

-Daha önce 5 marka açıklanmıştı-

Sağlık Bakanlığı, bir süre önce İstanbul'da faaliyet gösteren Buzada, Erpınar, Alps, Kervansaray ve Yalısu markalarının dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edildiğini açıklamıştı.
 
Üst