Sağlıklı yaşamın sırrı

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Sağlıklı yaşamın ilk şartı, hareket halinde olmak ve yürümeyi alışkanlık haline getirmek. Teknolojinin sağladığı geniş imkanlar nedeniyle son yıllarda sağlık açısından büyük sorun oluşturan hareketsizlik, kalp-damar ve hareket sistemi rahatsızlıklarında en önemli etken olarak gösteriliyor.
Selçuk Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, sağlıklı bir hayatın temel şartlarından birinin, hareket halinde olmak ve yürümeyi alışkanlık haline getirmek olduğunu belirtti.
Yürümenin, insanın kendi solunum ve dolaşım sistemini en hafif düzeyde ritmik şekilde çalıştıran aktivite olduğunu ifade eden Kaya, ”Hareket sistemi ve kalp-damar hastalıklarının oluşmasında en önemli etken hareketsizliktir” dedi.
Kaya, teknolojinin sağladığı geniş imkanların, insanların hayat standardını yükseltmesine karşın, otomobillerin yaygınlaşması, internet ağının büyümesi gibi gelişmelere bağlı olarak insanları hareketten uzak hantal bir hayata sürüklediğini vurguladı.
Kaya, ”Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yürüme herkesin en rahat yapabileceği sporlardan birisidir. Yürüme sporundaki temel amaç, vücudun kalp, dolaşım, solunum sistemlerinin kapasitelerini artırmaktır. Yürüme, hafif tempoda uzun sürede yapıldığı takdirde, vücuttaki stok yağların yakılmasında önemli rol oynar. Ayrıca fazla kilolardan kurtulmak için de yürüme önemlidir. Yediden yetmişe herkese sağlıklı bir yaşam için yürümeyi ihmal etmemesini öneriyoruz”ifadesini kullandı.
Yürüyerek dinç kalın
Yürümenin sürekli artan tempoda, kendi vücut özelliklerine uygun ritimde yapılması gerektiğini dile getiren Kaya, artan bir tempoda yürüyüşle genç yaşlı herkesin sürekli kendilerini dinç tutmasını önerdi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst