Sağlığınızı tehlikeye atmayın

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
İş yerindeki olumsuz koşullar ve hatalı oturma baş, boyun, sırt ve bel ağrısına neden oluyor.
Araştırmalar kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının çalışan insanlar arasında fonksiyonel kısıtlılıklara yol açan en önemli etken olduğunu gösteriyor. Amerika’da yılda 12 milyon insanın bu nedenle doktora başvurduğu belirtiliyor.
Acıbadem Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Sabri Narman, yumuşak dokunun ve eklemlerin travmatik bozukluklarında hızlı bir tırmanış görüldüğüne dikkat çekerek, “En çok yumuşak doku travmalarını görüyoruz.
Yumuşak doku travmaları ağrı, hareket kısıtlanması, doku şişliği ve travmanın şiddetine göre ciltte renk değişikliğiyle ortaya çıkıyor” diyor.
Duruş bozukluğu nedir?
Hatalı oturma ve yazı yazma öncelikle duruş bozukluğuna zemin oluşturuyor. Vücudun en az enerji sarf ederek maksimal düzeyde performans göstermesini sağlayan duruş biçimine normal veya iyi postür adı veriliyor. Prof. Dr. Sabri Narman, şöyle konuşuyor: ‘Burada kas, tendon ve eklemlere düşen yük minimaldir. Duruş bozuklukları bel, boyun, baş ve eklem ağrılarının ortaya çıkmasına neden olur. Sakatlıkların önlenmesi için dikkat edilecek birçok faktör var; Tekerlekli taşıyıcıların, kaldıraç sistemlerinin bulundurulması, işçilerin ergonomik prensipler göz önüne alınarak eğitilmesi, taşınacak veya kaldırılacak cisimlerin küçük parçalara ayrılarak ve belin dik tutularak kaldırılması gibi faktörlere özen gösterilmesi gerekiyor.
Koruyucu kullanılmalı
İş yeri ortamındaki aydınlatma, ısıtma, havalandırma temizleme gibi koşulların verimi artıracak biçimde düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca işte kullanılan alet ve malzemelerin ergonomik prensiplere göre uygun olarak yapımı büyük önem taşıyor. Örneğin elle tutulacak bölgelerin kavranabilir büyüklükte olması, masa ve sandalyelerin postür bozukluğuna yol açmayacak şekilde tasarımı, işçilerin eldiven, gözlük gibi koruyucuları kullanması son derece önemli.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
41B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst