Saçların geç uzama nedenleri

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Saçların geç uzama nedenleri nelerdir, Saçlar niye geç uzar, saçların geç uzama sebebleri, saçların çabuk uzaması için öneriler yöntemler tavsiyeler
gecuzayansac.jpg

Saçlarınız zayıf ve birçok defa ona zarar veren işlem görmüşse uzaması zor olacaktır. Saçlar yılda 15 – 16 cm. kadar uzar. Ayrıca yaz aylarında saçların uzaması kış aylarına oranla daha fazladır. Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için 8 – 10 haftada bir uçlarından kestirmek iyi olacaktır.

Saçlarınızın Geç Uzamasının Nedenleri nelerdir hemen birlikte öğrenelim sevgili bayanlar.

Saçın uzaması için dışarıdan bakım yapıldığı gibi içeriden de bakım yapılmalıdır. Yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlıkları saçların uzamasını da etkiler. Bu sebeple iyi beslenerek saçları içerden güçlendirmek gerekmektedir.

Yetersiz uyumak saçların geç uzamasına neden olur. günde 7 – 8 saat uyumak gerekir.

Saçın boya, röfle gibi kimyasallar ve fön, düzleştirici gibi aletlere çok fazla maruz kalması onun yıpranmasına neden olur. Bu yıpranma da kendi kendine geçecek bir şey değildir. Mutlaka saç kesimi ve bakımı yapılmalıdır.

Çok stresli bir yaşamınız varsa bu saçların büyüme hızını etkilemekle kalmayıp onların dökülmesine de neden olacaktır. Stresle başa çıkmak için meditasyon, yoga yada hoşunuza giden ve sizi rahatlatan spor dallarına yönelin.

Dengeli ve sağlıklı beslenme, özellikle sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu beslenme tarzları, bol su içmek, düzenli ve yeterli uyku çok önemlidir. Stres yine salgılattığı adrenalin gibi hormonlar yolu ile damarlarda daralmaya yol açar ve saç köklerinde beslenmeyi bozar. Stresi düşürecek önlemlerde saç uzması açısından önemlidir. Sigara içerdiği nikotin ve karbon mono oksit gazı ile olumsuz etkileri olan bir faktördür. Nikotin damarları daraltırken, karbon mono oksit gazı kanda oksijen taşınmasını bozarak hücre beslenmesini bozarlar. Yeterli besin ve oksijen alamayan saç köklerinin normal üretimlerini yapması zordur. Saç derisine uygulanacak sıcak havlular, hafif masajlar bu bölgede dolaşımı arttıtacak ve saç köklerinin normal beslenmesini sağlayacaktır.

Saçların büyük bölümü proteinlerden oluşur. Bu sebeple saçların hızlı uzaması için dengeli beslenme alışkanlıkları edinmek, sağlıklı protein kaynakları ile beslenmek ve A, B, C, E ve K vitaminleri açısından zengin olan yiyecekleri tercih etmek gerekmektedir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst