Saçla uyuşturucu testi patladı

sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde
Saçla uyuşturucu testi patladı


Çocuklarının uyuşturucu kullandığından şüphe eden aileler bu teste başvuruyorAlman Hastanesi Adli Tıp Merkezi iki ay önce saçtan uyuşturucu testi yapmaya başladı. İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Enstitüsü ile ortaklaşa çalışan merkeze iki ayda pek çok başvuru yapıldı. Uyuşturucu testi için ebebeynlerden birinin onayı yeterli... Ancak merkez, çocukların da onayını, hatta mümkünse çocuktan örneğin bizzat alınmasını tercih ediyor. Uyuşturucu testi tükürük ve idrarla da yapılabiliyor. Ama bunlar kişinin sadece son bir haftadaki durumunu belirliyor. Saç testi ise saçın uzunluğuna bağlı olarak 6 aya kadar bilgi verebiliyor. Alman Hastanesi Adli Tıp Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Fatih Yavuz, "Test sonucu pozitif çıkanları adli mercilere bildiriyoruz. Ancak test çocuğa yapılmışsa doktora yönlendirme yapıyoruz ve hukuki prosedürü onun başlatmasını bekliyoruz. Mümkünse çocuğun onayını istiyoruz, ancak zor durumda olan aileler bu testi çocukları adına yaptırabiliyor" diyor.
ŞİRKETLER DE YAPTIRIYOR
Türkiye'de ailelerin gerçekten zor durumda olduğunu anlatan Yavuz, "Çocuklar Türkiye'de hedef seçildi ve aileler bu tehlike karşısında ne yapacaklarını bilmiyor. Bugün özel okulların çevrelerinde uyuşturucu tacirleri bulunuyor. Onlarla savaşmak için aileler çaresiz kalıyor" diye konuşuyor. Saçtan uyuşturucu testi, sistemli olarak çeşitli alanlarda uygulanıyor. Tüm havayolu şirketleri pilotlarına ve bazı taşımacılık firmaları kadrolu şoförlerine bu sistemi uyguluyor. Ayrıca, daha önce uyuşturucu ile yakalanan ancak yalnızca kullanıcı olduğu için bırakılan ve denetime alınan kişilere de uygulanıyor. Bunun yanısıra, yurtdışı kökenli bazı firmalar işe alacakları personele de aynı testi uyguluyor.

Saç uzadıkça geriye dönük bilgi veriyor
Saçtan uyuşturucu testinin yapılabilmesi için en az bir lira kadar ağır bir saç telinin ya da bir kurşun kalem kadar kalın bir saç yumağının alınması gerekiyor. Yeni teknoloji ile saç teli ne kadar uzun olursa o kadar geriye dönük test yapılabiliyor. Buna göre, saçın ayda bir buçuk santim uzadığı hesaplanırsa, uzun bir saç telinden kişinin 6 ay öncesine kadar uyuşturucu (esrar, kokain, uyuşturucu niteliğindeki ilaçlar, ecstasy) kullanıp kullanmadığı belirlenebiliyor.
Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, Balıklı Rum Hastanesi Direktörü: Aileleri uyarıyorum, çocuklarının haberleri olmadan onlara uyuşturucu testi yaptırmaya kalkmasınlar. Bu çocukları ile aralarının daha fazla açılmasına neden olur. Üstelik test sonunda çocuklarının uyuşturucu kullandığını öğrenirlerse ne yapacaklar, çocuklarını kulaklarından zorla tutup tedaviye mi sokacaklar. Uyuşturucu tedavisi zorla yaptırılmaz. Bu testler çocukların uyuşturucuya daha fazla yönelmesine yol açar.
Prof. Dr. Arif Verimli: Saç telinden uyuşturucu maddenin tespiti kolay bir şey değil. Aileler buldukları tek bir göğüs kılı ile gelip, bunu test ettirmeye çalışıyor. Üstelik ben ailelere bu teste karşı olduğumu söylüyorum. Çocuğun rızası varsa başka, ama sonuçta saç çocuğun vücudunun bir parçasıdır ve çocuklar bir bireydir. Onlardan habersiz bunların test edilmesi doğru değil, çünkü eğer kullanıyorsa gizli gizli uyuşturucu tedavisi yapılamaz. En doğrusu bunu çocukla konuşmaktır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
68B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst