Sabri Ülker Kimdir, Hayatı

  • Konuyu başlatan LAL
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 2.948
LAL
Moderatör
Sabri Ülker Kimdir - Sabri Ülker Hayatı

Sabri Ülker, 1920 yılında Kırım’da doğdu. Rus mezalimi yüzünden memleketinden çıkarıldı ve ailesi ile birlikte 1929 yılında Türkiye’ye temelli olarak göç etmek zorunda kaldı. Kadırga İlkokulu'nu bitirdikten sonra Ortaokulu Bilecik'te okudu. Liseyi Kütahya'da okudu. Üniversiteyi Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âli'sinde okudu.
sabri-ulkerl9TVA.jpg

Cumhuriyetin ilk dönem sanayicilerinden olan ve ülkemizin ileri gelen girişimcileri arasında yerini alan Sabri Ülker, Kırım Tatar Türkü olan ailesi ile birlikte 1929 yılında 9 yaşındayken, Rusların baskısı yüzünden Türkiye’ye göç etmek durumunda kaldı.

Sabri Ülker, ikokul yıllarında yaz tatillerinde ağabeyi Asım Ülker ile birlikte Besler Bisküvi Fabrikası'nda çalıştı. Yüksek öğrenim çağında 2. Dünya Savaşı da başladı. Ülker, yüksek öğrenimini bitirdiğinde, savaş da sona erdi.

Sabri Ülker, işte bu günlerde bisküvinin tadını unutan çocuklar için bisküvi üretmeye karar verdi.

1944 yılında Eminönü´ndeki Nohutçu Han´da küçük bisküvi atölyesini satın aldı. Ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışanla birlikte 100 metrekarelik bu atölyede üretime başladı. Bu atölyedeki başarısının ardından 1948 yılında eski Sağmalcılar Köyü’ndeki Takkeci Camii’nin hemen yanında, bisküvi üretimi için bir fabrika kurdu; bisküvi kapasitesini üç katına çıkarttı. Ürünlerin nakliye farkı alınmadan, fabrika fiyatına esnafa ulaştırılmasını sağladı. Daha sonra bu bisküvi fabrikası Davutpaşa’daki yerine taşındı.

- 1970’te halka açık bir şirket olan Anadolu Gıda’yı Ankara’da kurdu.

- 1974’te Ülker’de ilk bisküvi ihracatını başlattı.

- 1979’da İstanbul’da kurulan ikinci fabrikayı çikolata üretimine tahsis etti. Aynı yıl, uluslararası firmalarla rekabet edebilmek için büyük bir öngörüyle Ülker’de Araştırma ve Geliştirme departmanını kurdurdu.

- 1980’lerden itibaren Ülker’in üretim çeşitliliğinin zenginleşmesini sağladı. Aynı senelerde Ülker’in dünyaya entegre olmasına ön ayak oldu.

- 1983’te BOPP ve oluklu mukavvayı üretim listesine ekletti.

- 1992’de bitkisel-endüstriyel yağ ve margarin sektörüne girme kararı aldı.

- 1996’da da süt endüstrisine girildi.

- 2000 yılında Ülker’in onursal başkanlığını üstlenen ve yönetimi Murat Ülker’e devreden Sabri Ülker, fikirleriyle topluluğa yol göstermeye devam ediyor.

Yıldız Holding bugün 65 üretim ve pazarlama şirketiyle bisküviden çikolataya, gazlı içeceklerden süt ve sütlü ürünlere, bebek mamasından kişisel bakım ürünlerine ve ambalaja kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor.

Yurtiçi ve yurtdışında toplam 43 fabrikada üretim yapan Yıldız Holding şirketleri, sadece ülkesinde değil, bölgesinde de öncü kimliğini koruyor. Sabri Ülker, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmanın yanı sıra, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle ülkemizin toplumsal gelişimine yönelik çalışmalarda da bulunuyor.

Gelecek nesillere daha yaşanır bir Türkiye ve Dünya bırakabilmek için sivil toplum kuruluşlarıyla koordinasyon içinde çalışmanın önemine inanan Sabri Ülker, TEMA Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldı. TEMA’nın, köylerin kalkınmasına yönelik projelerini ilk destekleyen kurumun Ülker olmasını sağladı.

12 Haziran 2012 tarihinde vefat etti.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
13B
Ali Saygın
A
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
57B
Üst