saatler ne zaman geri alınacak 2013

Sehbal Üye
2013 saatler ne zaman geri alınacak, saatler ne zaman geri alınıyor 2013

Güneş ışığından daha fazla istifade edip enerji bakımından tasarruf etmek için her yıl uyglanan yaz saati uygulaması bu Pazar gecesi sona erecek. 27 Ekim Pazar günü yani Cumartesi gününü Pazar'a bağlayan gece saat 04:00'de saatler 1 saat geriye alınacak ve 03:00 olarak ayarlanacak.

Bu yıl 31 Mart tarihinde saatlerimizi bir saat ileri alarak yaz saati uygulamasına geçmiştik. Bu süre zarfında güneş ışığından daha çok yararlandık ve elektrik enerjisinden tasarruf ettik.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yıllardır devam eden ileri saat uygulamasını kalıcı hale getirmek için bir çalışma yürütülüyordu, ancak Enerji Bakanlığı yaptığı açıklama ile bunu 2013 yılına ertelediğini bildirdi.

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgedegün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatlerilkbaharbaşlangıcında bir saat ileri,sonbahardaise bir saat geri alınır.

Bir çok ülke yaz saati uygulamasını enerji politikası olarak kullanıyor, Türkiye'de bu ülkeler arasında.

Yaz saati uygulaması ile çalışma saatleri, gün ışığının görüldüğü zamanlara alınır. Bu sayede aydınlatma enerjisinden tasarruf edilir.

Bu uygulama ile konutlarda da büyük oranda enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
35B
Üst