Rüzgar Enerjisi Hakkında Bilgi

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Rüzgar Enerjisi Hakkında Bilgi - Rüzgar enerjisi nasıl elde edilir tanımı

Rüzgâr enerjisinden eskiden beri istifade edilmektedir. Ancak bu istifadeler: Denizlerde yelkenleri yürütmek, yel değirmenleri ile buğday öğütmek ve sulama işlerini yapmak, hatta İran’da 2000 yıl önce rüzgârlarla işleyen basit iş tezgâhları çalıştırılmak şeklinde oluyordu.

Elektrik üretimi için yel değirmeni 1890 yılında Danimarka’da yapılmıştır. Daha sonra Rusya’da ve Amerika’da enerji üretimi için rüzgâr türbinleri geliştirilmiştir. Hatta 1950-1960 yılları arasında İngiltere, Fransa, Danimarka ve Almanya’da güçlü rüzgâr türbinleri yapılmıştır.

Şimdiye kadar yapılan tecrübeler göstermiştir ki, rüzgârdan enerji dönüşümü sistemleri muvaffakiyet ile yapılabilmektedir. Ancak ekonomik oluşu hakkında kesin neticeye varılmamıştır.

Maliyette yapılacak tasarruf, işletmenin gerektireceği bakım, onarım giderleri vs. daha tamimiyle incelenmiş değildir. Şayet uzun yıllar dayanabilecek, geniş çapta otomatik çalışan, bakım ve sermaye giderleri asgariye düşürülebilirse gelecekte enerji ihtiyacının büyük bir kısmını rüzgâr enerjisinden karşılamak mümkün olacaktır.

Sızıntı Dergisi
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
16B
Üst