Rus bilim adamları domuz gribi aşısı için çalışacak

Ömer
Yönetici
Rus bilim adamlarının domuz gribi aşısı geliştirmek için yakında çalışmalara başlayacağı bildirildi.

Rus bilim adamlarının domuz gribi aşısı geliştirmek için yakında çalışmalara başlayacağı bildirildi.

Rusya İvanovskiy Viroloji Enstitüsü Başkanı Dimitriy Livoy, Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, uzmanların aşıyı geliştirmesi için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek, çalışmaların en kısa sürede başlayacağını kaydetti.

Rusya Tüketici Hakları İzleme Grubu Başkanı Gennadiy Onişenko da dün gece yaptığı açıklamada, Rusya'da ikinci H1N1 vakasının tespit edildiğini söyledi.

Onişenko, Dominik Cumhuriyeti'nden gelen ve Rusya'nın Kaluga bölgesinde yaşayan bir kişide yapılan test sonucunda H1N1 virüsüne rastlandığını belirterek, söz konusu kişinin gözetim altına alındığını bildirdi.

Rusya Sağlık Bakanlığı, yurt dışından gelen yabancı ziyaretçilere yönelik sıkı denetim talimatı verirken, ülkedeki bütün hava alanlarına özel termal aletler yerleştirildiği belirtildi.

Rusya Merkez Epidemiyoloji Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Valentin Pakrovskiy de yaptığı açıklamada, domuz gribi virüsü H1N1'in kuş gribi virüsü H5N1 ile birleşmesi halinde durumun çok daha tehlikeli hale geleceği uyarısında bulundu.
 
Üst