Rızkın Bollaşması için Dua

deep Harbi Aktif Üye
Rızkın artması için okunacak dua

Rızık darlığı çeken dostlarımızın, rızkının açılması için tavsiye edeceğimiz bir kaç duayı sizlerle paylaşmak isterim. Rabbim kazancınızı bol eylesin, helalinden versin inşallah.

Okunacak Dua - 1
Bu dua özellikle borçtan muzdarip olan arkadaşlarımız için. Bir adam Hz. Ali'nin yanına gelmiş ve Hz. Ali Peygamber Efendimizden duyduğu duayı nakletmiştir.

"Allâhümme ikfînî bi helâlike an harâmike, ve emnî bi fazlike ammen sivâke." (Hz. Ali'den-Tirmizi, Daavât 121)

Anlamı:
"Allâh'ım, helâlinle beni haramından koru. Lûtfunla beni Senden başkasına muhtaç etme."

Okunacak Dua - 2
"Yâ Allahu, yâ Rabbi, yâ Hayyü, yâ Kayyûmü, Yâ Zel Celâli ve ikram. Es'elüke bismikel azîmil-a'zami, enterzukanî helâlen tayyiben. Allahümme in kâne rızkunâ fissemâi enzilhu, ve in kâne fil ardi ezhirhu ve in kane ba'iden karribhu, ve in kâne kâriben yessirhü, ve in kâne kalîlen kessirhü ve in kâne kesîren ihfazhü bilbereketi"

Anlamı
Ya Allah, Ya Rab, ya Hayyü ya Kayyûm. Ya Zel Celali vel- İkram. Yüceler yücesi olan isminin hakkı için senden isterim. Bana helâl rızık ver. Allah'ım, eğer rızkımız semada ise onu indir. Eğer yerde ise onu çıkar. Uzakta ise onu yaklaştır. Yakın ise kolaylaştır. Az ise çoğalt. Çok ise onu bereketlendir."

Okunacak Dua - 3
Yine özellikle çok borcu olan arkadaşlarımız için bir dua. Ebu Umame (R.A) bir gün camide vakit namazı dışında oturuyordu ve Resulallah (S.A.V) onun bu halini görüp merak etti. Çok borçlu olduğunu duyunca ona sabah-akşam şu duayı tekrarlamasını tavsiye etti:

"Allâhümme innî eûzü bike mine'l-hemmi, ve'l-huzni, ve eûzü bike mine'I-aczi ve'l-keseli; ve eûzü bike mine'l-cübni ve'I-buhli, ve eûzü bike miıığalebeti'd-deyni ve kahri'r-ricâli."

Anlamı:
"Allah'ım, dünya ve âhirette gam ve kederden Sana sığınırım: Acizlikten ve tembellikten Sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten Sana sığınırım. Borç altında ezilmekten ve insanların beni aşağılamasından Sana sığınırım."

Rabbim bütün sıkıntılarınızı gidersin inşallah.