Reklam süreleri RTÜK

Ömer
Yönetici
Rtük Reklam Süreleri, RTÜK ün izin verdiği reklam süresi kaç dakika

Yabancı ülkelerdeki uygulamaları inceleyen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yeni yayın standartlarına dair yönetmelik çalışmasını tamamladı.
Yeni yönetmelikte reklam ve programlarda çocukların rol almasından, reklam sürelerine ve sponsorluk uygulamalarına kadar pek çok konu yeniden düzenlendi. Çocukların hangi koşullarda çalışabileceği belirlendi. Ayrıca, 1 saatlik yayın içerisinde reklamların toplam süresinin 12 dakikayı geçmemesi karara bağlandı.

Ramazan Bayramı'ndan sonra yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikte reklam ve programlarda çocukların rol almasından reklam sürelerine, sponsorluk ve ürün yerleştirme uygulamalarına kadar pek çok konu yeniden düzenlendi. Buna göre, yayın kuruluşları program bütünlüğünü bozmamaya özen gösterecek ve bir saatlik yayın süresi içerisinde en fazla 6 kez reklama çıkabilecek. Sponsorlar programın başında ve sonunda 5'er saniye süreyle görünüp, programı kimin sunduğu bilgisini sesli olarak verebilecek. Bu sırada ekranda bir de ürün reklamı yapılmasına müsaade edilmeyecek. Reklam kuşağına geçişlerde tam ekran ''reklam kapağı'' kullanılarak, program hizmetinin reklamlardan tamamen ayırt edilmesi sağlanacak. Reklam kapağında ayrıca bir ürünün reklamının yapılmasına izin verilmeyecek. İlk kez yeni yasayla yayıncılık mevzuatına giren ürün yerleştirme uygulamalarında dijital yerleştirmeye izin verilecek. Böylece ürün yerleştirmelerde de reklam verenin asıl muhatabının yapımcı ya da oyuncu değil, doğrudan doğruya yayın kuruluş olması sağlanacak. ANKARA AA
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
5
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
31B
Üst