Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü Hakkında Bilgiler - Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü Nedir ?

Bireylerin gelişimlerini ve çevrelerine uyumlarını güçleştiren faktörleri ortadan kaldırarak, onlara en üst düzeyde gelişme ortamı sağlama, gizli güçlerini geliştirebilecekleri eğitim programlarına ve mesleklere yönelmelerine yardımcı olma konusunda çalışacak elemanları yetiştirme ile ilgili eğitim yapılır. Resmi ve özel okullarda, özel dersanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, çocuk mahkemelerinde ve ıslah evlerinde çalışılabilir.

Programın Amacı: Rehberlik ve psikolojik danışma programlarının amacı, bireylerin gelişimlerini ve çevrelerine uyumlarını güçleştiren faktörleri ortadan kaldırarak, onlara en üst düzeyde gelişme ortamı sağlama; gizil güçlerini geliştirebilecekleri eğitim programlarına ve mesleklere yönelmelerine yardımcı olma konusunda çalışacak elemanları yetiştirmek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Rehberlik ve psikolojik danışma programlarında eğitime giriş, eğitim sosyolojisi, eğitim felsefesi, eğitim tarihi, istatistik ve araştırma gibi temel dersler yanında, öğrenme psikolojisi, çocukluk, gençlik psikolojisi, sosyal psikoloji, ölçme ve değerlendirme, psikometri, ruh sağlığı, rehberlik, psikolojik danışma mesleki rehberlik, özel eğitim programları, uyumsuz çocukların eğitimi, zihin özürlü çocukların eğitimi gibi alan dersleri okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Rehberlik ve psikolojik danışma programına girmek isteyen bir kimsenin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, sosyal bilimlere, özellikle psikolojiye ilgili ve bu alanda yetişmiş, hoşgörü sahibi, sabırlı, insanlara içten sevgi ve saygı duyan, dinlemesini bilen, kendinden hoşnut, başkalarını oldukları gibi kabul edebilen bir kimse olmalıdır. İnsanlara yardım etmekten hoşlanan bir kimse için rehberlik, doyum sağlayıcı bir çalışma alanı olabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Rehberlik ve psikolojik danışma programı bitirenler okullarda Rehberlik ve Araştırma merkezinde ve dershanelerde "Rehberlik Öğretmeni" olarak görev alırlar Rehberlik öğretmeni başarısız veya uyum güçlüğü gösteren öğrencilerle veya onların aileleri ile görüşür; onların davranışlarını gözlemler, testler uygular ve sorunların kaynağını ortaya çıkarmaya çalışır, tüm öğrencilerin, yetenek ve ilgilerine uygun programlara yönelmelerine ve sağlıklı bir kişilik geliştirmelerine yardımcı olur; bunun için bireylere bireysel olarak veya gruplar halinde psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verir, ailelere çocuk eğitimi konusunda danışmanlık yapar, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencileri ilgili kurumlara havale eder.

Çalışma Alanları: Rehberlik ve psikolojik danışmanlık programını bitirenler resmi ve özel okullarda, özel dershanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev alabilirler. Sekiz yıllık eğitim uygulamasından sonra okullarda rehber öğretmenlere duyulan gereksinme artmıştır. Ayrıca bu alanda eğitim görenler özel sektörde , insan kaynakları birimlerinde görev alabilmektedirler.


Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Olan Üniversiteler Ve İlgili Fakülteler


 1. HACETTEPE- EĞİTİM FAKÜLTESİ
 2. BOĞAZİÇİ -EĞİTİM FAKÜLTESİ
 3. MARMARA- ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ
 4. ANKARA- EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
 5. DOKUZ EYLÜL- BUCA EĞİTİM FAKÜLTESİ
 6. İSTANBUL -HASAN ALİ YÜCEL EĞİTİM FAKÜLTESİ
 7. EGE- EĞİTİM FAKÜLTESİ
 8. GAZİ -GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
 9. ÇUKUROVA -EĞİTİM FAKÜLTESİ
 10. ULUDAĞ -EĞİTİM FAKÜLTESİ
 11. SELÇUK- EĞİTİM FAKÜLTESİ
 12. PAMUKKALE- EĞİTİM FAKÜLTESİ
 13. ONDOKUZ MAYIS- EĞİTİM FAKÜLTESİ
 14. İNÖNÜ -EĞİTİM FAKÜLTESİ
 15. KARADENİZ TEKNİK- FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ
 16. ABANT İZZET BAYSA-L EĞİTİM FAKÜLTESİ
 17. ATATÜRK- EĞİTİM FAKÜLTESİ
 18. ÇUKUROVA -EĞİTİM FAKÜLTESİ
 19. KARADENİZ TEKNİK- FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ
 20. DOĞU AKDENİZ- EĞİTİM FAKÜLTESİ
 21. MERSİN- EĞİTİM FAKÜLTESİ
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst