Ramazanda Ne Okunmalı

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Ramazanda Ne Okunmalı - Ramazan Ayında Ne Okumalı

Ramazan ayı geldi çattı. Bu mukaddes ayı en iyi şekilde nasıl değerlendirebiliriz. Bu ayda okunması gereken dualar nelerdir? Hangi sureleri okumalı? İşte sorularınızın yanıtı;

Kur'an ayı olan Ramazan ayında öncelikle Kur'an okumalıyız. Daha sonra hadis-i şerifler ve Allah Resulü'nün hayatını anlatan kitaplar öncelikle okumamız gerekenler olmalı. Ramazan ayı Kur'an ayı; bu nedenle Kur'an-ı hiç elden bırakmamalıyız.

Kur'an'ı Kerim'i okurken mealini de ihmal etmemeliyiz. Maneviyatın yükseldiği oruçlu günlerde özellikle iki şeyin ön plana çıkması gerekir. Okuduğunuz ayetleri derinlemesine düşünerek ve bu konudaki hadisleri öğrenerek Kur'an'ın ve Peygamber Efendimiz (sas)'in sosyal hayata bakışını öğrenebiliriz. Pek çok meşgalenin yanında, insanlara bir şeyler anlatmakla kendini mükellef addeden kimselerin, bir konuyla ilgili ayet ve hadisi bir arada bulması zordur. Muhittin Akgül'ün kaleme aldığı Ayetler ve Hadisler Işığında Hayatımız (2 cilt) (Işık Yayınları) adlı eser bu sorununuzu çözmeye yetecektir. Resulullah (sas)'in hayatı bizler için birer örnek teşkil eder. Efendimiz'e yol gösteren Kur'an, şaşkınlık yaşayan kavmine karşı, nevzuhur bir nebi olmadığını söylemesini tavsiye ediyor. Allah Resulü'nün çile üstüne çileyle yoğrulan hayatlarına vâkıf olmak ve aynı zamanda günün problemlerine karşı çözümler bulmak bizlerin elinde. Reşit Haylamaz'ın Güller ve Dikenler'i (iki cilt) (Işık Yayınları) bu açıdan önemli. Gülleri ve dikenleri tespit etme, tanıma hayata bakış açımızı yönlendirecek ve Ramazan'ımızı daha da bereketlendirecektir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
25B
Üst