Ramazanda cinsel ilişkiye girmek günah mı

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Ramazanda cinsel ilişkiye girmek günah mı, Ramazan ayında cinsel ilişkiye girmek caiz midir? Ramazanda cinsellik günah mı? Ramazan ayında cinsel ilişkiye girilir mi

Soru: Ramazan ayı içerisinde çiftler eşleri ile cinsi münasebette bulunabilirler mi?

Cevap: Oruçlu iken bilerek cinsi münasebette bulunmak orucu bozar; kaza ve keffaret gerektirir.Yani bozmuş olduğu orucun kazasını tutar ve yanı zamanda iki ay üst üste ara vermeksizin oruç tutarak keffareti yerine getirir.

Yine kişinin, oruçlu iken eşini öpmesi, sarıp kucaklaması, okşaması mekruhtur.Oruçlu kimsenin eşi ile çıplak oldukları halde boyun boyuna sarılmaları kendine güvensin veya güvenmesin, her halde mekruhtur. Bu harekete "Fahiş mübaşeret Aşırı yaklaşma" denir.

Ancak orucunu açtıktan sonra yani iftardan sonra imsak vaktine kadar olan sürede cinsel münasebette bulunmanın mahsuru yoktur.

Bakara Suresi 187.Ayet-i Kerimesinde de şöyle buyurulur:

"Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız, size helâl kılındı. Onlar, sizin için bir örtü, siz de onlar için bir örtü durumundasınız. Allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. Şimdi onlara yaklaşın ve Allah'ın sizler için yazdığını isteyin. Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikden size seçilinceye kadar yiyin, için. Sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun. Bununla beraber siz mescitlerde îtikaf halinde iken onlara yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın sınırlarıdır, sakın onlara yaklaşmayın. Allah, âyetlerini insanlara böyle açıklıyor ki sakınıp korunsunlar."

Büyük İslam İlmihali
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
25B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst