Ramazan Ayında Yapılan Hazırlıklar

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Ramazan ayına nasıl hazırlanmalıyız - Ramazana Hazırlık - Ramazanda neler yapmalıyız

Bugüne kadar beş vakit namazını muntazaman kılamayanlar, diğer ibadetlerini yerine getirmeyenler hemen ibadete başlıyarak Ramazan ayına hazırlansınlar. Ramazan ayından sonra da kulluk görevlerini yerine getirmeye dair kesin kararlarını versinler.

Her ne sebeple olursa olsun günah işleyen, haram ile iştigal edenler hemen tevbe-i istiğfar etsin ve bir daha o hatalara düşmemeye kesin karar versinler. Ramazan ayına günahlardan arınmış, ibadetlere alışmış olarak girelim. Bu minval üzere yaşayacağımıza dair Rabbimize söz verelim.

Ramazan ayında beş vakit namazın haricinde bir de müekked sünnet olan Teravih namazımız, bin aydan daha hayırlı Kadir Gecemiz vardır. Mü'minler için tam bir göz aydınlığı olarak mübarek Ramazan ayını kendimizi ibadete daha çok vererek geçirelim. Her zamandan daha çok kaza namazı kılarak, Kur'ân okuyarak, mukabele dinleyerek, daha fazla hayır hasenat yaparak geçirelim. Bu yolda bütün tedbirlerimizi alalım.

Oruç ibadeti, riya ve gösterişten uzak olgunluk hayatıdır. Oruç, nefsi terbiye eder. Fenalık hislerini giderir. iradeyi Hakk yolunda kullandırır. Ahlâken yüceltir. Yoksulların hallerini hatırlatır. insanda iyilik temayüllerini canlandırır. Hakk'ın hakimiyeti için insan gayrete sevk eder. Ahiret açlıkları tamamen oruç ile önlenir.

Bugün cemiyetimizde çok duyulan bir ses vardır. Bazıları diyorlar ki: "Orucu hazım cihazını dinlendirmek ve zayıflamak için tutuyorum." Bu tür sözler tamamen yersizdir. Zira oruç hazım cihazını dinlendirmek, mide dolgunluklarını hafifletmek, kilo vermek gayeleriyle tutulmaz. Böyle oruçları Allah o kişilerin yüzüne çarpacaktır. Oruç Allah'ın emri olduğu için tutulacaktır. Böyle olursa biraz önce saymaya çalıştığım hususlar kendiliğinden tahakkuk eder. Ama hedef Allah'ın rızasıdır. ibadet bunun için yapılır.

Dünyevi gayelerle, riya ve gösteriş bulaşıklıklarıyla ibadetlerimizi kirlemeyelim.

Ramazan ayı gelmeden önce ayarlanalım. Allah rızası için kulluk yapmaya kesin kararımızı verelim. Ramazan ayı gibi çok mübarek rahmet piyasasını iyi değerlendirelim. Ramazan ayına bir hafta kaladan itibaren hilali gözleyiniz. Hilali görerek Ramazan orucuna başlayınız. Yine hilali görerek bayram ediniz. iftar ve sahur zamanlarını dikkatle takip ediniz. Oruçlarınızı açarken acele etmeyiniz. Sahur yemeğinizi imsaktan önce kesiniz. Oruçlu olduğunuz sürece abdest alırken ağzınıza çok su almayınız. Burnunuza suyu sert çekmeyiniz. Oruç bozacak şeylerden şiddetle kaçınınız. Küçük çocuklarınızı oruca alıştırınız. Ailenizin nafakasını imkanınız nisbetinde bu ayda bollaştırınız. Fakir fukarayı da unutmayınız. Hasılı oruç ayına hazırlanınız.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
25B
Üst