Rahim kanseri aşıyla son buluyor

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Dünyada her yıl 240 bin kadının ölümünü yol açan rahim ağzı kanserinden artık aşıyla korunmak mümkün. 9-26 yaş grubundaki kadınlarca kullanılacak HPV aşısı, kadınları rahim ağzı kanserine karşı 5 yıl boyunca yüzde 100 koruyor
Yeni geliştirilen HPV aşısı, kadınları korkulu rüyaları rahim kanserinden koruyacak. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan rahim ağzı aşısı; aynı zamanda Human Papilloma Virüs’ün (HPV) neden olduğu kanser öncesi düşük dereceli lezyonları ve genital siğilleri de önlüyor. Rahim ağzı kanseri aşısı ve kansere neden olan HPV virüsü hakkında merak ettiklerinizi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Ana Bilim Dalı üyesi Prof. Dr. Selim Badur yanıtladı:
* Aşı koruma amaçlı mı? Evet, genel olarak koruma amaçlı bir aşıdır. HPV 6, 11, 16, 18 tiplerine maruz kalmamış kadınlarda, rahim ağzı kanserine karşı yüzde 100 koruma sağlar.
* Aşıyı herkes olabilir mi? Şu an 9-26 yaş grubundaki kadınlar; aşının uygulanabileceği grubu oluşturmaktadır. İlerleyen dönemlerde ise 26 yaş üstü kadınlar için ve erkekler için de aşının kullanılması planlanıyor.
* Erkekleri de etkiliyor mu? Sünnet, HPV virüsünden erkekleri koruyor. Ancak sünnetsiz erkeklerde penis kanserine yol açıyor. HPV virüsü taşıyan sünnetli erkekler de kadınlara bulaştırıyor.
* HPV’si olan her kadın aşıyı olmalı mı? Öncelikle, aşının HPV ile temas öncesi uygulanması gerekiyor. Öte yandan çalışmalarda aşının içinde bulunan dört HPV tipinden herhangi bir tanesine maruz kalmış kişilerde aşılama sonrası diğer tiplere karşı koruma sağlandığı kanıtlandı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst