Putin'den şartlı destek !

pesimist sanal alem
Putin'den çelik üreticilerine şartlı destek

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, çelik üreticileri ile yaptığı görüşmede, devletin çelik üreticilerine destek vereceğini ifade etti, ancak bu desteğin sonsuza dek devam etmeyeceğini belirtti.

Rusya'nın çelik zengini Magnitogorsk kentini ziyaret eden Putin, burada 1 milyar dolara mal olan çelik boru üretimi yapacak fabrikanın açılışına katıldı. Kriz döneminde çelik fabrikasında üretim için ilk düğmeye basan Putin, çelik üreticilerine destek sözü verdi.

Çelik üreticilerin tekliflerini dinleyen Putin, petrol üretim alanında iş yapan şirketlere metal alım konusunda öncülüğü Rus üreticilerine vermeleri çağrısında bulundu. Çelik üreticilerine ayrıca ihracat yapmaları durumunda, vergi iadelerinin daha hızlı yapılacağı vaadinde bulundu.

Son iki yılda Rusya hükümeti tarafında 700 farklı teknik mamulün ihracat vergisi azaltılırken, kara metal ve borular için ithalat vergisi yükseltildi. Bunun dışında Rus üreticilerini korumak için hükümet, düşük kalite malların piyasadan kaldırılmak üzere inceleme başlatmıştı.

BU SEFER FIRÇA YOK, UYARI VAR

Putin konuşmasında çelik üreticilerine destek vereceğini ifade etti. Ayrıca üretim kalitesinin artırılması için bazı teknoloji gereçlerin vergisiz getirilmesine izin verileceğini kaydeden Putin, ancak bu desteğin sonsuza dek devam etmeyeceği konusunda çelik üreticilerini uyararak, imkanları iyi değerlendirmelerini istedi.

Geçtiğimiz yıl Putin çelik üreticileri ile yaptığı görüşme çok daha olumsuz geçmişti. Putin, Mechel fabrika sahibini çeliği dışarıya ülke içindeki fiyatlardan iki kat düşük fiyata sattığı gerekçesiyle topa tutmuştu. Putin "Mechel adında değerli bir şirketimiz var. Sahibi İgor Zuzin'i toplantıya davet ettik, ama o aniden rahatsızlandı. Sözünü ettiğimiz Mechel şirketi yılın ilk çeyreğinde ham maddeyi ülke içindeki fiyatın iki kat daha düşük fiyatına sattı. Yani dışarıdaki fiyatlardan da iki kat düşük olduğu anlamına geliyor. Peki bunun vergisi nerede?" şeklinde tepki göstermişti. Bir gün sonra da Mechel, dünya borsalarında üçte birlik bir değer kaybına uğramıştı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst