prenses isabella fortuna

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
prenses isabella fortuna kimdir, prenses isabella fortuna yaşadı mı, prenses isabella fortuna gerçek hayatı, Kastilya prensesi isabella fortuna
isabellafortuna.jpg

Prenses Isabella fortuna, kral Johann II’nin kızı olarak 1451 yılında Kastilya’da doğmuş. Dört yaşına geldiğinde babası ölmüş ve annesi Portekizli İsabella delirmişti.
Üvey ağabeyi Henri IV onu daha sonra saraya aldı. Isabella burada yaşadıklarıyla yaşama hazırlandı. Henri’nin ikna kabiliyeti yoktu. Kararsız fakat armoni bağımlısıydı Ğ soylu hizipçilerin topu gibi.

İsabellanın Üvey abisi Henri, ilk evliliğinde on iki yıl boyunca çocuk sahibi olamayınca el impotente olarak alaya alınmıştı. Ve ikinci karısı nihayet bir kız çocuğu dünyaya getirince de çocuğun evlilik dışı olduğu iddia edilmiş ve onun yerine Isabella’yı tahtın varisi olarak kabul edilmişti.

Çünkü on yedi yaşındaki bir kızın kontrol edilmesinin daha kolay olacağı düşünülmüştü.

Ama işler beklendiği gibi gelişmedi. İsabella tüm evlilik planlarını altüst ederek komşu AragÓn’un taht varisini eş olarak seçti: Ferdinand. Ferdinand, aristokrasiyi atlatabilmek için Valladolid’e eşek yetiştiricisi kılığında girmek zorunda kaldı.

Düğün burada küçük bir davetli topluluğu arasında 19 Ekim 1469 tarihinde gerçekleşti. Saray bu kadar başı buyruk davranışı hazmedemedi. Hatta Isabella, akraba olan Ferdinand’la evlenebilmek için gerekli papa izni üzerinde bile oynamıştı.

prenses isabella Engel tanımıyordu

Prenses isabella hiçbir engel tanımıyor, kocasını bile şoke ediyordu. Henri IV, 1474 yılında öldüğünde ve Isabella hemen ertesi gün kendisini Kastilya Krallığının ‘kraliçesi ve sahibi’ olarak ilan ettiğinde henüz babasının sarayında donup kalmış ve kral olmak istediği için büyük bir öfkeyle apar topar Kastilya’ya gitmişti. Ne var ki Isabella’nın karşısında hiçbir şansı kalmamıştı. Krallık unvanını onunla paylaşmış olsa da Isabella, Kastilya’nın tek hakimiydi.

Prenses İsabella’nın otuz yıllık yönetimi boyunca tek amacı Henri IV’ün dönemini sonsuza dek unutturmak idi. Kastilya o tarihlerde neredeyse köpeklere kalacaktı. Gençliğinde seyirci kalmak zorunda olduğu rezil gösteriler onu katı ve acımasız yapmıştı. Böyle bir şey asla yaşanmamalıydı.

Ve böylece hiçbir konuda özür tanımadı. Portekiz, miras kavgasında Prenses Isabella’nın planlarına karışmamanın daha iyi olduğunu öğrendi. Kendisine itaat etmeyen soyluları güçsüz bıraktı.

deep Harbi Aktif Üye
Ne kadar doğru ne kadar yanlış, ben güvenmiyorum Muhteşem Yüzyıl dizisinin uydurmalarına... Kanuni'ye yabancılar bile Muhteşem Süleyman derken, adamlar koskoca padişahı saraydan çıkmayan basit biri haline getirdiler... Yazıklar olsun bu diziyi yapanlara çekenlere diyorum başka birşey demiyorum...

Tarihi dizi yapıyorsun, kurmaca diyorsun hayal ürünü diyorsun gerçek kişiler üzerinden prim yapmaya çalışıyorsun yok öyle.