Polikistik Yumurtalık

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Polikistik (çok kistli) yumurtalık, genç kadınlara özgü bir hastalıktır. Çoğunun ergenlik çağında hiçbir zaman normal adet kanaması olmamıştır ve sonunda da kanamalar tamamen durmuştur (bazılarında hiç başlamamıştır). Yüzleri oldukça tüylüdür ve çoğunlukla şişman olurlar. Kanama olursa çok şiddetli kramplar görülür. Henüz anlaşılamamış nedenlerle, yumurtalıklarında foliküller bulunduğu halde, bunlar yumurta çıkaracakları yerde kistler oluşturmaktadırlar. Sonuçta her iki yumurtalık da küçük kistlerden oluşan bir kitle haline gelir. Bu seyrek görülen bozukluğa Stein-Leventhal sendromu da denir. Kısırlığa neden olursa da genellikle tedavi edilebilir.
Belirtiler
- Düzensiz adet kanamaları;
- Kısırlık;
- Yüzde olağandışı tüylenme.
Teşhis
Alt karın muayenesi sırasında, doktor yumurtalıkların büyümüş olduğunu farkedebilir. Kan testleri ile anormal miktarlarda bulunan hormonlar teşhise yardımcı olur.
ilaç Tedavisi
Hamile kalmak istemiyorsanız, doktor doğum kontrol hapı veya “medrosiprogesteron” gibi hamileliği ve rahim duvarlarında kanser öncesi değişikliklerin gelişmesini önleyen uzun süre etkili progesteronlar verir. Hamile kalmak istiyorsanız, doğurganlığı teşvik edici bir ilaç verilir. Klomifen, yüzde 70 hamileliğe ortam hazırlamaktadır. Bu ilacı alanların % 35 i sonuçta hamile kalabilmektedir. Bu ilaç yararlı olmazsa, doktor gonadotropin verebilir.
Ameliyat
İlaca karşın hamilelik gerçekleşmezse doktor yumurtalıklardan üçgen şeklinde bir kısım çıkarır (Wedge resection).
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst