Polenin astım hastalarına zararları

hakan Üye
Bahar nezlesi ya da polen alerjisi olarak bilinen rahatsızlık, astım hastalarına daha çok zarar verebilir mi? Bahar mevsimi gelip ağaçlar çiçek açtığında astım hastaları nasıl önlemler almalı?

Polenlerin astım hastalarına zararları nelerdir?​

Polenin astım hastalarına zararları

Yaz aylarıyla birlikte ortaya çıkan polenler, özellikle alerjik bünyeye sahip olan astım hastaları, yaşlı ve çocuklarda önemli sağlık problemlerine sebep oluyor.

Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, polenlerin neden olduğu alerjik rinitin soğuk algınlığı ile karıştırılmaması gerektiğini ve risk grubunda olan vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Halk arasında saman nezlesi olarak bilenen alerjik rinit hakkında bilgi veren Dr. Sevinç, hastalık ve belirtileri hakkında şunları söyledi: "Alerjik rinit, kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerle teması sonrasında ortaya çıkmakta ve çoğunlukla burunda kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, hapşırma, kuru öksürük ve boğaz kaşıntısı gibi belirtiler göstermektedir. Maalesef bu hastalıktan azımsanmayacak kadar çok kişinin etkilendiğini söyleyebilirim. Bu kişiler özellikle; ev tozu, hayvan tüyleri, çeşitli yiyecekler ve ilkbaharda bol miktarda görülen polenler gibi pek çok şeyden etkilenebilmektedir. Fakat çoğu zaman griple karıştırılan bu hastalığın tanısını koymak artık çok basit testlerle mümkün olabilmektedir."

Polene karşı hassasiyeti kesinleşmiş kişilerin, özellikle polenlerin yoğun olarak görüldüğü yaz aylarında dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatan Dr. Sevinç, "Polenler nefesle solunum yolundan akciğerlere kadar ulaşabilir. Bu nedenle oldukça tehlikelidir. Bildiğiniz gibi poleni en çok kavak ağacı üretiyor. Esasen polen ılık, kuru ve güneşli günlerde artış göstermekle birlikte, yağmur sonrasında azalıyor. Yani özellikle yağış olmadığı zamanlarda polenler çevreye daha fazla yayılma imkânı buluyor. Bu nedenle alerjik riniti olan hastaların dışarı çıkmak için özellikle polenlerin az görüldüğü zamanları tercih etmeleri daha faydalı olacaktır. Buna ek olarak yıkanan giysilere bulaşma ihtimalini yok etmek adına çamaşırların evin içinde kurutulması önemli bir tedbir olabilir. Dışarı çıkıldığında mutlaka giysiler değiştirilmeli ve bulaşan polenler temizlenmelidir. Ancak ciddi durumlarda mutlaka hekime başvurmak gerekir." dedi.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst