Plakaya yazılan cezaların itirazı ve iptali mümkün mü?

Fatihan Üye
Sürücünün tespit edilemediği ihlallerde, cezalar aracın plakasına yazılıyor. Araç sahipleri bu konudan muzdarip durumdalar. Bir avukatın yaptığı açıklamaya göre, itiraz halinde bu cezaların iptali mümkün.

Trafik polislerinin, mobese ve radarlardan tespit ettikleri araçlara cezalar kesiliyor. Özellikle İzmir'de plakaya ceza kesilmesi uygulaması çok yaygın. Geçtiğimiz aylarda kesilen ve posta ödeneği yetersizliği nedeniyle gönderilemeyen cezalar, ileriki tarihlerde adreslere gönderilmeye başlanacak.

Ancak İzmirli avukat olan Gönenç Uygun, Gıyapta kesilen trafik cezalarının yasaya göre 10 iş günü içinde tebligat yapılmaması halinde, mahkemeye başvurulduğu takdirde bu cezaların mahkemece iptal edileceği iddiasında bulundu.

Sürücülerin bu nedenden ötürü, mutlaka kural ihlali tarihi ile tebligat tarihleri arasındaki süreye dikkat etmeleri gerekiyor. 10 iş gününün geçtiğini gördüyseniz ceza ödemek zorunda değilsiniz.

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün depolarında 140 bine yakın trafik cezası makbuzu bulunuyordu ve ödenek yetersizliği nedeniyle bu makbuzlar postalanamamıştı. 850 bin liralık posta ödeneğinin alınmasından sonra ceza makbuzları adreslere gönderilmeye başlandı.

İzmir'de yaşayan Avukat Gönenç Uygun, 14. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurdu ve kendine yazılan trafik cezasını geç tebligat sebebiyle iptal ettirdi.

Karayolları Kanunu'nun ilgili hükümlerine göre tebligatın 10 iş günü içinde yapılması gerekiyor.
 
Ömer
Yönetici
Eğer kanunda böyle bir madde varsa, tebligatı eline geç geçenler mutlaka itiraz etmeli.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst