Piyade Nedir

Ömer
Yönetici
Piyade Ne Demektir?
Kara ordusundaki temel savaşçı sınıf. Saldırı, savunma ve geri hareketler için eğitilip, yetiştirilirler. Özel silah ve teçhizat (silah dışındaki savaş gereçleri) kullanırlar. Yaya olarak savaşırlar. Yakın savaş sınıfıdırlar. Savaşta en önde bulunurlar. Gereken durumlarda göğüs göğse savaşırlar. Saldırı, savunma, düşmanı yok etme ya da tutsak alma görevleri vardır. Her durumda bir toprak parçasını ele geçirmek ya da savunmak üzere eğitilip donatılırlar. Her türlü arazi ve hava koşullarında savaşma yeteneğine sahiptirler.
Türk Silahlı Kuvvetlerindeki piyade sınıfı yakalarında yeşil zemin üzerine çapraz tüfekle tanınırlar. Yaya oldukları için hareket ve manevra yetenekleri zayıftır. Bu nedenle lojistik destek sağlanması gerekir.

Deniz Kuvvetlerinde amfibi (kara ve deniz araçlarıyla yapılan manevra) harekatta kullanılan deniz piyade, Hava Kuvvetlerinde ise hava piyade sınıfları bulunur.

Piyade tarihi, savaş tarihi kadar eskiye dayanır. Tarihte en disiplinli ve hızlı piyadelerden bir tanesi de Osmanlı Devleti'nde bulunurdu. Tarihimiz, Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndaki piyade sınıfının kahramanlık destanları ile doludur.

Halk arasında yaya kaldırımına "piyade kaldırımı" denir. Eskiden bir çift kürekle çekilen sandala da piyade adı verilmiştir.

Piyade tüfeği: Hafif ve menzil kullanma kolaylığı nedeniyle savaşın her türünde kullanılır.

Piyade tugayı: Çeşitli savaş ve hizmet sınıflarından oluşur. Taktik ve idari faaliyetleri bünyesinde toplar. Bağımsız olarak görev yapar. Tabur, ana ast birlikleridir.

Piyade tümeni: Kara Kuvvetlerinin temel birliğidir. Çeşitli savaş ve hizmet sınıflarından oluşur. Taktik ve idari faaliyetlere sahiptir. Alay, ana ast birlikleridir.

piyade.jpg
Türk Piyadeleri
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
44B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Üst