Pilates Nedir

Fatihan Üye
Pilates, Joseph Hubertus Pilates isimli bir kişi tarafından bulunmuştur. Joseph 1880’li yıllarda bu bulduğu egzersiz şekline “kontroloji” adını vermiştir. Fiziksel olarak problemli bir çocukluk geçiren Joseph, romatizma ve astım hastalıkları ile boğuşmuştur. Bu nedenle kaliteli bir yaşam sürmek için sürekli spor ve egzersizle kendini geliştirmesi gerekiyordu. İnsan anatomisi ve spor dalları ile çok ilgili olan Joseph, bir süre sonra kendi egzersiz biçimini planlayıp uygulamaya karar verir.

Gençliği boyunca egzersizle haşir neşir olan Joseph, Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ile savaşa katılır ve savaşta esir düşer. Esir kampında hasta bakıcı görevini üstlenen Joseph, burada hasta olan kişilere kendi geliştirdiği egzersiz sistemini uygulamaya başlıyor.

Buradaki hastalara yattıkları yatakların yaylarından egzersiz aletleri yapar ve bu yaylarla hastalara hareketler yaptırır. Böylece pilatesin ilk araç gereçleri ortaya çıkmış olur.

Yaptırdığı egzersiz sisteminin neticesinde hastanedeki insanların gripten etkilenmediğinin görülmesi üzerine, yaptırdığı teknik diğer insanlar tarafından da dikkat geçmiştir. Namı devlet büyüklerinin de kulağına gider ve bu tekniğin bir devlet projesi olması konusunda Joseph ile irtibata geçilir. Ancak Alman Devletinin bu teklifine pek sıcak bakmayan Joseph, tası tarağı toplayıp Amerika’nın yollarını tutar.

İlk pilates merkezini Amerika’da açmıştır. Dansçılar tarafından büyük ilgi uyandıran pilates, yavaş yavaş halk tarafından iyileştirici, düzeltici ve geliştirici özelliklerinden dolayı benimsenmeye başlamıştır.

Daha sonrada tüm dünyaya ve de nihayetinde yurdumuz topraklarına kadar bu egzersiz stili gele gelmiştir.

Dünyada en çok uygulanan egzersiz metodları arasında ilk sıralarda yer alan bu egzersiz zamanla Joseph’in soy ismi Pilates ile anılmaya başlamıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Üst