Photoshop'ta Görüntüyü Büyütme ve Küçültme

SYSTEM Üye
View Menüsünün Kullanımı
Resmin görüntüsünü büyütmek için View --> Zoom In ( Ctrl ile +) , küçültmek için Zoom --> Out (Ctrl ile - )
View --> Fit on Screen,resmi çalışılan ekrana sığacak şekilde büyüterek görüntüler. ( Ctrl ile 0)

Resmin görüntüsünü % 100 yapmak için Zoom aracına çift tıklayabiliriz.

Resmi ekrana sığdırmak için Hand aracına çift tıklayabiliriz.

Zoom Aracının Kullanılması
1. Zoom aracını seçin, imleci resmin üzerine getirin ve zoom aracının ortasında bir artı işaretinin belirdiğine dikkat edin. Resmin büyütmek istediğiniz kısmı üzerinde tıklayın.
2. Zoom aracı seçili ve resmin üzerinde iken Alt tuşuna basılı tutun, zoom aracının ortasında bir eksi işaretinin belirdiğine dikkat edin ve bir kere tıklayın, resmin küçüldüğünü görecekseniz.
3. Resmin belirli bir alanının etrafında Zoom aracıyla bir çerçeve çizerek de bu alanı büyütebilirsiniz. Zoom aracını kullanarak, büyütmek istediğimiz alanı içine alan çerçeve oluşturup fareyi bırakıyoruz.
4. Klavyeyi kullanarak Zoom-In aracını seçmek için Boşluk + Ctrl tuşlarına basılı tutup, istediğiniz alanı büyütebiliriz ve fareyi bırakırız.
5. Klavyeyi kullanarak Zoom-Out aracını seçmek için Boşluk + Alt tuşlarına basılı tutup, resmin üzerinde tıklayıp fareyi bırakırız.

Resmin kaydırılması
Etkin pencereye sığmayan bir resmi Hand aracını kullanarak ekranda kaydırabiliriz. Hand aracını seçin, imleci resim üzerinde sürükleyerek resmimizin gözükmeyen kısımlarını etkin pencere içerisine getirip görebiliriz.

Hand aracı dışında başka bir araç aktif ise, Klavye?den boşluk tuşuna basılı tutup resmi kaydırmak için resmi tıklayıp,sürükleriz..

Navigator Paletinin Kullanılması
Ekranda görünmüyorsa Window ? Show Navigator komutuna seçerek Navigator paletini açın.

Navigator paletinde sürgüyü sola ya da sağa kaydırarak görüntü yüzdesini değiştirebiliriz. Büyütme oranı artırıldığında Kırmızı çerçevinin boyutu küçülecektir.

Fare imlecini Kırmızı çerçevenin içine getirin, imleç bir el şeklini alır. Resmin farklı bölümlerini görüntülemek için el şeklindeki imleci sürükleyin.

İmleç Navigator penceresinde iken Ctrl tuşuna basılı tutun ve resmin belirli bir alanını büyüterek görmek için çerçeve çizin ve bırakın.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
Üst