Peyzaj nedir?

Ömer
Yönetici
Peyzaj nedir? Peyzaj ne demek?

Doğal ve kültürel elemanların herhangi bir noktadan görüş açısı içine sığabilen görünüş. Sözlükte kır resmi ve bir yerin doğal görünüşü olarak geçer. Peyzajın kökeni, Fransızca kır resmi, manzara ya da görünüm anlamına da gelen "Paisage"dir. Günümüzde peyzaj sözcüğü, büyük yerleşim alanlarını, korulukları, kırsal alanları içine alacak kadar büyük doğa alanlarının düzenlenmesini, kent planlama branşını kapsamıştır.

Peyzajın tanımını şöyle de yapabiliriz: Binanın iç tasarımını yapan kişi mimardır. Binanın dışında kalan bahçe, yol, duvar, havuz, set vb. dış mekanların tasarımını yapabilecek bilgilerle donatılmış kişilerin yaptığı dış mekan projelerine peyzaj denir. Peyzaj işini meslek olarak yapan kişilere peyzajist ya da peyzajcı; bu işin tasarımını, projelendirmesini yapan akademisyenlere peyzaj mimarı denmektedir.
Peyzaj mimarı unvanını ilk kullanan kişi Frederick Law'dır. Peyzaj mimarlığı biliminin temel amacını insanlara doğayla bütünleşmiş, estetik ve fonksiyonel kullanıma uygun ve sürdürülebilir alanlar yaratmak olmuştur. Yani insanla çevre arasındaki olumlu ilişkinin yaratılmasıyla ilgili prensipleri geliştiren, yönlendiren ve uygulayan meslek dalıdır. Bir peyzaj mimarının toprak, ekoloji, botanik, sulama ve ağaç bilgisi konularda bilgilerle donatılmış olması gereklidir.

Peyzaj resimde dağların, ovaların, ağaçların, nehirlerin ve ormanların bulunduğu manzaralar tasvir edilir. Özellikle gökyüzü vazgeçilmezdir. Çin'in geleneksel saf peyzaj resim geleneğinde ise minyatür insan figürü sadece bir gözlem noktası olarak bulunmakta ve izleyiciyi bu deneyime katılmaya davet etmektedir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
24B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
7B
Üst