Peyzaj Mimarlığı Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Peyzaj Mimarlığı Bölümü Hakkında Bilgiler - Peyzaj Mimarlığı Nedir ?
İnsanın doğal çevresinin bilinçli bir biçimde, insanlar için yararlı ve estetik özelleri olan bir çevre halinde düzenlenmesi konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırmalar yapmaktadır. Peyzaj mimarlığı alanında yetişen ziraat mühendisi doğal çevreyi bozmadan, insan ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için planlar yapar, bir kentte parkların, bahçelerin tarım alanlarının, yol ve binaların nerelere yerleştirileceği konusunda incelemeler yapar. Peyzaj mimarları genellikle belediyelerde ve toplu konut yapan inşaat şirketlerinde görev alabilirler.

Programın Amacı:
Peyzaj mimarlığı programının amacı, insanın doğal çevresinin bilinçli bir biçimde, insanlar için yararlı ve estetik özellikleri olan bir çevre halinde düzenlenmesi konusunda çalışacak insangücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırmalar yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Peyzaj mimarlığı programında fizik, kimya, zooloji, botanik, jeoloji, meteoroloji, peyzaj mimarisi teme ilkeleri, perspektif model çizme tekniği, süs bitkileri üretim tekniği, şehir ve bölge planlamanın temel ilkeleri, peyzaj ekolojisi, kırsal çevre sorunları, ağaçlandırma, bitki sosyolojisi gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Peyzaj mimarlığı alanında çalışmak isteyen bir kimsenin normalin üzerinde bir genel akademik yetenek dışında şekil-uzay yeteneğine ve estetik görüşe sahip, biyolojiye ilgili ve tabiatı seven bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Peyzaj mimarlığı programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" ünvanı verilir ve diplomada bölümün adı belirtilir. Peyzaj mimarlığı alanında yetişen ziraat mühendisi doğal çevreyi bozmadan, insan ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için planlar yapar, bir kentte parkların, bahçelerin, tarım alanlarının, yol ve binaların nerelere yerleştirilmesi gerektiği konusunda incelemelerde bulunur.

Çalışma Alanları: Peyzaj mimarlığı genellikle belediyelerde ve toplu konut yapan inşaat şirketlerinde görev alabilirler.

Peyzaj Mimarlığı Bölümü Olan Üniversiteler Ve İlgili Fakülteler

  • BİLKENT- GÜZEL SANATLAR TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ
  • YEDİTEPE -GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
  • İSTANBUL- ORMAN FAKÜLTESİ
  • ANKARA -ZİRAAT FAKÜLTESİ
  • EGE- ZİRAAT FAKÜLTESİ
  • KARADENİZ TEKNİK -ORMAN FAKÜLTESİ
  • ABANT İZZET BAYSAL- DÜZCE ORMAN FAKÜLTESİ
  • ÇUKUROVA- ZİRAAT FAKÜLTESİ
  • ZONGULDAK KARAELMAS- BARTIN ORMAN FAKÜLTESİ
  • ATATÜRK -ZİRAAT FAKÜLTESİ
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
58B
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst