Peyzaj Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Peyzaj Bölümü Hakkında Bilgiler - Peyzaj Teknikerliği Nedir ?
Kamuya veya özel sektöre ait kuruluşlarda bahçelerin bakım ve onarımını yapan şirketlerde görev alabilirler.

Programın Amacı:
Peyzaj programının amacı süs bitkilerinin yetiştirilmesi, korunması, pazarlanması, park ve bahçelerin bakımı ve onarımı gibi alanlarda çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Peyzaj programında botanik, istatistik, bitki ekolojisi ve fizyolojisi, süs bitkilerinin gübrelenmesi, sulanması, hastalıkları, korunması ve pazarlanması ile ilgili derslerden başka malzeme bilgisi, çizim tekniği, çim alanı tesisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Peyzaj programında okumak isteyenlerin botaniğe meraklı, açık havada çalışmaktan süs bitkileri yetiştirmekten hoşlanan, estetik görüş sahibi, ve beden ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı bir etmendir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Peyzaj programını bitirenlere "Peyzaj Teknikeri" ünvanı verilir. Peyzaj teknikeri peyzaj mimarına yardımcı bir eleman olarak bahçe düzenleme planlarının araziye uygulanması çim alanlarının oluşturulması, süs bitkilerinin ekimi, gübrelenmesi, budanması ve sulanması ve pazarlanması işlerini yürütür.

Çalışma Alanları: Peyzaj teknikerleri kamuya veya özel sektöre ait kuruluşlarda bahçelerin bakım ve onarımını yapan şirketlerde görev alabilirler. Son yıllarda park ve bahçeler ile yerleşim alanlarının çevre düzenlemesine giderek artan önem verilmekte, bu da peyzaj teknikerlerine duyulan gereksinimi artırmaktadır.

Peyzaj Bölümü Olan Üniversiteler Ve İlgili Fakülteler

  • CELAL BAYAR- ALAŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU
  • KOCAELİ- ARSLANBEY MESLEK YÜKSEKOKULU
  • EGE -BAYINDIR MESLEK YÜKSEKOKULU
  • MUĞLA -FETHİYE ALİ SITKI-MEFHARET KOÇMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • SAKARYA- SAPANCA MESLEK YÜKSEKOKULU
  • SAKARYA- GEYVE MESLEK YÜKSEKOKULU
  • SÜLEYMAN DEMİREL- EĞİRDİR MESLEK YÜKSEKOKULU
  • MUĞLA- ORTACA MESLEK YÜKSEKOKULU
  • ANKARA- KALECİK MESLEK YÜKSEKOKULU
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst