Kariyeri, Biyografisi Pele - Pele Kimdir - Pele Hayatı

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Pele Kimdir
Pelé asıl adı Edison Arantes do Nascimento, 23 Ekim 1940 tarihinde Brezilya'nın Três Corações şehrinde doğmuştur. Forvet mevkiinde görev almış efsane futbolcudur.

Kulüp kariyeri
Dünya'da bilinen adıyla Pelé, 23 Ekim 1940'da doğdu. Aile tarafından pepe takma adıyla çağrılırdı ama kuzenleri ve küçük arkadaşları tarafından yaramaz anlamına gelen 'peli lakabı takıldı, bu lakap zamanla Pelé oldu. 11 yaşında keşfedilene kadar ayakkabı parlatıyordu. 4 yıl sonra onu keşfeden De Brito, pele nin bir gün Santos'un yöneticilerine "bu çocuk dünyanın en iyi futbolcusu olacak" dedi. Sonraki sezonda Pelé, ligin yıldız oyuncusu olunca bu sözün doğruluğunu ispatlamış oldu.

Kariyerine Brezilya Ligi'nin ünlü takımlarından Santos'da başlayıp ve yine ünlü bir kulüp olan Cosmos'ta bırakmıştır. Futbol tarihinde en çok gol kralı olan futbolcudur. Cosmos forması ile bir sezon boyunca ligde 52 kupada 12 gol kaydederek "en fazla gol atan gol kralı" olarak futbolu bırakmıştır.

Dünya'nın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olarak kabul görmektedir. 3 kere, Dünya Kupası'nı kazanan takımda yer almıştır. İlk dünya şampiyonluğunu 1958 yılında yaşadı. Futbol kariyerinde 1281 gol atarak kırılması çok zor olan bir rekora imza atmıştır. Bununla beraber Pele, kariyeri boyunca 6 defa bir maçta 5 er gol kaydederek ayrı bir başarıya daha imza atmıştır. 30 defa da bir maçta 4 er gol kaydeden Pelé tam 92 maçta da hat-trick yapmıştır.
Bill Clinton ve Pelé, 1997

Nijerya Pelé 'nin maçını izlemek için Biafra ile yaptığı savaşta 2 günlük ateşkes ilan edilmiştir.

Bir başka olayda Brezilya Ligi'nde oynanan bir maçta Pelé 'nin oyundan atılması sonrası taraftarların isyan etmiş ve hakemi zor durumda bırakmıştır. Bunun üzerine Pelé 15 dakika sonra oyuna tekrar dönmüştür. Bu olayda en dikkat çek şey ise hakem hakkında hiçbir cezai işlem uygulanmaması hatta hakemin takdir edilmesidir.

Pele'ye göre yaşayan en büyük 100 oyuncu listesi(Fakat Pele 100 oyuncuyla sınırlandıralacığının zor olacağını söyledi bu yüzden 125 oyuncu vardır.)
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
67B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
24B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Üst