Patates Dolmasi (İspanya)

şeker Üye
(Patates rellenas)

Kullanılacak malzeme:
(6 kişi için): Aynı irilikte altı uzun patates,
2 havuç,
1 sap kereviz,
300 gram iç bezelye,
300 gram körpe çalı fasulyesi,
1 baş soğan,
100 gram bacon (pastırma),
100 gram chorizo (salam),
9 çorba kaşığı zeytinyağı,
4 çorba kaşığı sirke,
yeteri kadar tuz ve biber.

Yapımı: Patatesleri sofraya kabuklarıyle servis edileceklerini göz önünde bulundurarak bol suda iyice yıkayın. Tuzlu kaynar suda yarılmamalarına dikkat ederek haşlayın.
Soğuyunca yanlamasına ortadan ikiye bölün. Keskin bir bıçakla kabuğuna yapışık olarak yarım santim kalınlığında iç kalacak biçimde içini oyun. Beri yanda havuç, iç bezelye ve ayıklanmış çalı fasulyesini ve bir sap kerevizi tuzlu suda haşlayın. Sebzeler piştikçe kevgirle sudan çıkarıp fazla geçmesini önleyin.
Sebzeler soğuyunca suyunu süzüp tavla zarı iriliğinde küçük parçalara doğrayın. Bir kâseye 4 çorba kaşığı sirkeyle gereği kadar tuz koyun. İyice çırpıp tuzu eritin Tuz eriyince yeteri kadar karabiberle 8 çorba kaşığı zeytinyağı katıp gene iyice çırpın. Sonra bunun içine rendelenmiş soğanı katın. İyice karıştırın. Sonra bu içi patateslere doldurun.
Pastırmayla salamı tavla zarı iriliğinde küçük parçalara doğradıktan sonra bir çorba kaşığı zeytinyağıyle hafif ateşte kavurun. Doldurulmuş patateslerin üzerlerini bunlarla süsledikten sonra servis yapın. İsteyenler pastırmayla salam veya sucuk yerine mayonez yapıp patates dolmasını mayonezle süsleyebilirler. ispanyanın bazı bölgelerindeyse tütsülenmiş balık kullanılmaktadır. Tütsülenmiş balık tıpkı bacon ve chorizo gibi ince ince doğranıp kavrulmakta, sonra patates dolması bununla süslenmektedir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
LAL
Üst