Paratoner nedir?

Ömer
Yönetici
paratoner.jpgYıldırımın olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla topraklama (elektrik tesislerinde aktif olmayan bölümler ile sıfır iletkenlerin ve bunlara bağlı bölümlerin bir elektrik yardımıyla toprakla iletken biçimde birleştirilmesi) uygulanarak kullanılan korunma metotlarından biri. Paratoner sistemi, yıldırım düşmesi neticesinde olabilecek yangınlara karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biridir.

Benjamin Franklin, elektrik yüklerinin artı ve eksi olarak belirlenmesini sağlayarak, yaptığı bazı deneyler sonucunda elektriğin belirli ortamlarda fazla ya da eksik ölçülerde bulunabilen bir sıvı olduğu görüşüne varmıştır. Elektrik eksikliği ya da fazlalığı olan cisimlerin birbirini ittiğini, eksiklik olan ile fazlalık olanın ise birbirini çektiğini ile sürmüştür. Buradaki fazlalık artı elektrik, eksiklik ise eksi elektrik biçiminde adlandırılmıştır.

Franklin, Leiden şişesiyle ilgili deneylerini yaparken, şişeden boşalan elektriğin oluşturduğu kıvılcım ve çatırtılar ile fırtınalı havalardaki gök gürültüsü ve şimşek arasında bir ilişki kurmuş ve 1752 yılında, fırtınalı bir havada uçurduğu uçurtma ile bir şişeyi yüklemeyi başarmıştır. Paratoner, Franklin'in bu deneyi sayesinde bulunmuştur.

Yazı harbiforum.net için yazılmıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Üst