Oyp'ye Göre Türkiye Üçüncüsü Adanalı Eken: Çok Değil Ama Düzenli Çalıştım

eVaq0Liq Bayan Üye
Ortaöğretim Yerleştirme Puanı'na (Oyp) Göre Üçüncülüğü Paylaşan Adana Özel Çukurova Bilfen İlköğretim Okulu Öğrencisi Hatice Nur Eken, Geçtiğimiz Yıl Yapılan Sbs'de Yaptığı Tek Hata Nedeniyle Birinci Olamadığını Söyledi.

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı'na (OYP) göre üçüncülüğü paylaşan Adana Özel Çukurova Bilfen İlköğretim Okulu öğrencisi Hatice Nur Eken, geçtiğimiz yıl yapılan SBS'de yaptığı tek hata nedeniyle birinci olamadığını söyledi.

498.500 puanla 4 kişiyle birlikte Türkiye üçüncüsü olduğunun açıklanmasının ardından annesi Aynur Eken ile birlikte okuluna gelen Hatice Nur Eken, dereceye girmenin sevincini arkadaşları ve öğretmenleriyle paylaştı. 2009 SBS'de soruların tamamına doğru cevap verdiğini, ancak geçen yıl yapılan sınavda fen bilgisinden bir soruyu yapamadığı anlatan Eken, okul başarı puanının düşük olduğu için ortalama alınarak yapılan hesaplama nedeniyle üçüncülükle yetinmek zorunda kaldığını söyledi. "Çok değil ama düzenli ve disiplinli çalıştım" diyen Eken, önceliklerini belirlediği bir programa göre hazırlandığını kaydetti.

Bazı tatil günleri hariç her gün mutlaka derslerine çalıştığını aktaran Eken, sosyal aktiviteleri de ihmal etmediğini, bunun başarısında önemli etkenlerden birisi olduğunu söyledi. Galatasaray Lisesi'nde okumak istediğini ancak nereyi tercih edeceği konusunda henüz karar vermediğini açıklayan Eken, "Bu sonucu bekliyordum ama başarımın belgesini görmek beni hem heyecanlandırdı hem de mutlu etti. Öğretmenlerime ve aileme teşekkür ediyorum." dedi.

Hatice'nin annesi Aynur Ekin ise çok mutlu olduklarını belirterek, "Kızımın başarılı olacağını biliyorduk ama böyle bir derece beklemiyorduk. Öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum. Emeklerinin karşılığını aldı" diye konuştu.

Okulun İlköğretim Müdürü Cihangir Kabalcı, öğrencilerinin geçtiğimiz yılki sınavda yaptığı bir hata yüzünden birinciliği kaçınmasına üzüldüklerini ifade ederek, "Ancak Türkiye üçüncülüğü de büyük başarı. Kendisini tebrik ediyoruz. Okul olarak değişime, yeniliğe ve okumaya çok önem veriyoruz. Bunun sonucunda da başarı geliyor.

Kabalcı, yine 8. sınıf öğrencileri İzel Gürbüz'ün de Adana 4.sü olduğunu ifade ederek, öğrencileriyle gurur duyduklarını sözlerine ekledi. (CİHAN)