Öss'deki son Değişiklikler

Ömer
Yönetici
Öğrenci Seçme Sınavı'nın (ÖSS) içeriğini, yöntemini ve başvuru sistemini değiştiren Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınavla ilgili başka bazı kurallar da belirledi.

ÖSYM, 1 Şubat-10 Mart 2006 tarihleri arasında başvurularını alacağı ÖSS'nin kılavuzlarını başvuru merkezlerine göndermeye başladı.

Bu yıl uygulamaya koyacağı değişiklikler doğrultusunda ÖSS kılavuzunu 100 sayfadan 60 sayfaya düşüren ÖSYM, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplamalarıyla ilgili teknik ayrıntıları internete koydu. Yeni kılavuzda ise sınavla ilgili ana kurallara yer verildi.

Geçen yıllardan farklı olarak bu yıl ''Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu'' başlığıyla yayımlanan yeni kılavuzda, adayların başvurularını nasıl yapacakları şekiller çizilerek anlatıldı.

Adaylar, 1 Şubat-10 Mart 2006 tarihleri arasında başvuru merkezi olarak kabul edilen lise müdürlükleri, Açıköğretim Lisesi irtibat büroları, ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleri ve ÖSYM bürolarından 2 YTL karşılığında başvuru kılavuzu alabilecekler.

Başvuru merkezine gidemeyecek durumdaki hastalar ve tutuklular başvurularını mektupla yapabilecekler.

Başvurularını mektupla yapacaklar dışındaki adaylar, başvuru merkezinden randevu alacaklar. Lise son sınıftakiler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun durumdakiler ise istedikleri herhangi bir başvuru merkezinden randevu alabilecekler.

Yeni sistem ÖSS'nin ilk uygulaması 18 Haziran 2006 Pazar günü yapılacak. Tek oturumda iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek ÖSS, saat 09.30'da başlayacak. Sınav, 195 dakika sürecek.

ÖSYM, geçen yıllardan farklı olarak adayların, sınav günü, en geç saat 08.45'te sınav yerlerinde hazır bulunma zorunluluğu getirdi. Ayrıca adaylar eskiden olduğu gibi sınav başladıktan sonra ilk 1.5 saat içinde sınav salonunu terkedemeyecekler. Buna ek olarak bu yıl, sınavın son 15 dakikasında da adayların sınav salonundan ayrılmaları yasaklandı. Bazı okulların öğrencilere yüksek not vererek, OBP hesaplaması uygulamasını istismar etmelerinin önüne geçmek amacıyla hesaplama yönteminde değişikliğe gidildi.

OBP, okuldaki diploma notlarının dağılımına ve adayların diploma notunun okulundaki diploma notları içindeki yerine göre değişecek ve değeri en az 50, en çok 100 olacak.

buket Yeni Üye
ya arkadaşlar ben fen öğrencisiyim ama tm den girmek istiyorum sistem değişti diyorlar böyle bir şey varmı

yani bnm puanım düşmeden girebileceğim ortak alanlara artık giremeyecekmiyim?????

Son düzenleme moderatör tarafından:
SaMeT46 Harbi Aktif Üye
artık giriş olmuyo.geçen sene girseydin olurdu ancak bu sene kalktı.hangi bölümsen o bölümden girmen gerekiyor!!!