Osmanlı Devletinin Antlaşmaları

deep Harbi Aktif Üye
Osmanlı devletinin yaptığı antlaşmalar, osmanlı devletinin imzaladığı antlaşmalar

Osmanlı Devletinin Antlaşmaları

Kasr-ı Şirin Antlaşması: 1635'de imzalandı.
Bugünkü İran sınırımızın çizildiği, Osmanlı Devleti ile İran arasında imzalanan antlaşmadır.

Karlofça Antlaşması: 26 Ocak 1699 Karlofça Antlaşması Osmanlı Devleti'nin toprak kaybettiği ilk antlaşmadır. Bu tarihten sonra Osmanlı Devleti'nin gerileme dönemi başlar.

Bucaş Antlaşması:18 Ekim 1672 de Lehistan ile Osmanlı arasında imzalandı.

Küçük Kaynarca Antlaşması: III. Mustafa'nin son günlerinde baslayan baris görüsmeleri, I. Abdülhamid tahta çiktiktan tam alti ay sonra "Küçük Kaynarca Antlasmasi" ile sonuçlandi 21 Temmuz 1774

Bükreş Antlaşması: Osmanli Devleti ile Rus Çarligi arasinda yapilan bir andlasma. 28Mayis 1812 senesinde Bükres'te imzalandi.

Hünkar İskelesi Antlaşması: 8 Temmuz 1833'de Rusya ile Osmanli Devleti arasinda imzalanan antlaşma.

Paris Antlaşması: Kirim harbinden sonra, 30 Mart 1856 târihinde Osmanli Devleti ile Avusturya, Fransa, Ingiltere, Prusya, Rusya ve italya arasinda Fransa'nin bassehri Paris'te imzalanan sulh andlasmasi. Bu andlasmayla Kirim harbi sona erdi.

Berlin Antlaşması: 13Temmuz 1878'de, Osmanli İmparatorluğu'yla; Rusya, Almanya, Avusturya, Macaristan, ingiltere ve Fransa arasinda Berlin'de imzalandı.

Ayastefanos Antlaşması: 1878'de Rusya ile imzalandı.

Edirne Antlaşması: Ruslarla yapılan Edirne Antlaşması sonunda, Yunanistan'a bağımsızlık verildi.

İstanbul Antlaşması: I. Balkan Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasında imzalanan antlaşma. Bu antlaşma ile bugünkü Türkiye - Yunanistan - Bulgaristan sınırı çizilmiştir.

Mondros Antlaşması: Birinci Dünyâ harbinden sonra Osmanli Devleti'yle Itilâf devletleri arasinda 30 Ekim 1918' de Limni adasindaki Mondros limaninda demirli bulunan Agememnon ingiliz zirhlisinda imzalanan ateskes andlasmasi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst