Onlarca balık uzayda gezdirildi

Ömer
Yönetici
Alman araştırmacılar, hareket hastalığı denilen araç tutmasıyla ilgili bir çalışma kapsamında onlarca küçük balığı kısa süreliğine uzaya gönderdiler.

Projenin başında bulunan Prof. Reinhard Hilbig, akvaryum içindeki 72 küçük balığın bulunduğu roketin, İsveç'in kuzeyindeki bir rampadan fırlatıldığını söyledi.

Hilbig, Cichlid cinsi balıkların, 10 dakikalık uzay uçuşları sırasında, ağırlıksız ortamda nasıl yüzdüklerinin filme alındığını, kimilerinin araç tutması nedeniyle dairesel yüzdüğünü, uzmanların şimdi balıkların bu yüzme görüntülerini inceleyeceklerini bildirdi.

Hilbig, insanlarla balıkların aynı mekanizmaya sahip olduklarını ve bu araştırmanın neden kimi kişileri araç tutarken, diğerlerini tutmadığını anlamaya yardımcı olmasını umut ettiklerini kaydetti. Balıkların roketle yaptıkları 10 dakikalık uzay yolculuğunun iyi geçtiği, güven içinde yere indikleri ve durumlarının da iyi olduğu belirtildi. Hilberg, balıkların bu olağanüstü deneyimleri için şunları söyledi: ''Çok mutlular, sanırım bir uçuş daha istiyorlar.''

AA
 
Son düzenleme:
Üst