Önce Kırbaçlandı Şimdi Taşlanarak Öldürülecek

İran'da zina suçlamasıyla recm cezasına çarptırılan ve daha sonra taşlanarak öldürülecek olan Sakine Muhammedi Aştiyani'nin durumu uluslararası camianın tepkisine neden oldu. Aştiyani, 2006 yılında kocasının ölümünden sonra "gayri meşru ilişki" yaşadığı gerekçesiyle kırbaç cezasına çarptırılmıştı. Daha sonra başka bir adamla ilişkiye girmesi nedeniyle zina suçlamasıyla mahkûm edildi ve idam cezasına çarptırıldı. Aştiyani, 5 yıldır hapiste bulunmaktadır ve avukatı, infazın her an gerçekleşebileceğini belirtmiştir.

İnsan hakları kuruluşları, İran'ı kınayarak idam cezasının durdurulması çağrısında bulundular. İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşlar, İran'ın bu uygulamalarını eleştirerek Aştiyani'nin cezasının iptal edilmesini istediler. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran hükümetinden Aştiyani'nin yanı sıra diğer idam cezalarının da durdurulmasını talep etti. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ve ABD de İran'a barbarca infazın durdurulması çağrısında bulundular.

Aştiyani'nin çocukları tarafından başlatılan "Free Sakineh" kampanyasına birçok ünlü isim de destek verdi. Juliet Binoche, Robert Redford, Emma Thompson ve Colin Firth gibi oyuncuların da bulunduğu binlerce kişi, Aştiyani'nin serbest bırakılması çağrısını içeren bildiriyi imzaladı. Ancak İran yönetimi bu girişimlere yanıt vermedi.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
65B
Üst