Okula gönderilmeyen çocuklara ne olacak?

Sehbal Üye
Okula gönderilmeyen çocuklara ne olacak? Çocuğunu okula göndermeyen babayı nereye şikayet edebilirim?
okulw.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim öğretim döneminde devamsızlık konusunda sert tedbirler alıyor. Buna göre, öğrencinin yaptığı devamsızlıklar gün be gün takip edilecek. Çocuğunu okula bilinçli olarak göndermeyen veliler hakkında yasal süreç başlatılacak, aileler ikaz edilecek. Uyarılar dikkate alınmazsa, devlet veliye dava açarak okula gönderilmeyen çocuğun velayetini alacak.

-Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okuldaki devamsızlık sorununa köklü çözüm için düğmeye bastı. Devamsızlıkların önünü almak için, 'Aşamalı Devamsızlık Yönetimi' (ADEY) sistemine geçen bakanlık, devamsızlığa karşı başlattığı seferberliği, bir genelgeyle duyurdu. Yeni eğitim yılından itibaren geçerli olacak sistemle öğrencinin devamsızlığı konusunda tolerans gösterilmeyecek.

Öğretmen, öğrencisinin devamsızlığını günü gününe e-okul sistemine işleyecek. Yarım veya tam gün özürsüz devamsızlık yapan çocuğun velisi aranacak. Öğrencinin velisine telefonla ulaşılamazsa ev ziyaretiyle konu hakkında bilgi verilecek. İki gün üst üste okula gelmeyerek özürsüz devamsızlık yapan öğrenciye üçüncü gün ev ziyareti yapılacak. Çocuğun yine okula gelmemesi durumunda eve mektup gönderilecek. Okul tarafından çocuğun okula devamı sağlanamazsa yasal yaptırım başlatılacak ve bu durum Milli Eğitim müdürlükleri bünyesinde kurulacak Risk Takip Kurulu tarafından ele alınacak. Ailenin çocuğu okula göndermediği kesinlik kazanırsa, yasal süreç başlatılacak. Veli, durumun mülki amirliğe bildirileceği, çocuğun okula gönderilmeme nedeninin araştırılacağı ve çocuğu okula göndermemesi halinde yaptırım uygulanacağı konusunda uyarılacak. Veli hâlâ çocuğunu göndermezse Çocuk Koruma Kanunu kapsamında sosyal hizmetler müdürlükleri çocuk hakkında sosyal inceleme başlatacak. Bu aşamada ihtiyaç varsa MEB ve sosyal hizmetler uzmanları, incelemeye kolluk kuvvetleriyle birlikte gidecek. Yapılacak sosyal inceleme sonucuna göre çocuğun velayet durumuna ilişkin dava açılacak. Çocuğun velayeti devlet tarafından alınacak. Mevsimlik işçi çocuklarının mağdur olmaması için durum e-okul sistemine kaydedilerek bu öğrencilerin gittikleri yerlerde eğitim görmeleri sağlanacak. Okula devamı sağlanan çocuğun devam durumu, en az iki eğitim dönemi yakından izlenecek.

VELİLERİ SIK SIK ZİYARET EDİN, YÖRE HALKININ DEĞERLERİNE SAYGILI OLUN

MEB, yeni dönemde veli ziyaretlerine de büyük önem veriyor. Bakanlık, öğretmenlere, kılık kıyafetleri ve halka karşı tavırları konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Yapılacak ev ziyaretlerinde yörenin kılık-kıyafet özelliklerinin dikkate alınması gerektiğini belirten, MEB, "Velinin anlayamayacağı sözcükler kullanılmayacak. Eve girerken ayakkabı çıkarma gibi velinin değerlerine saygı duyulacak." vurgusu yapıyor. Devamsızlık takibi için ev ziyaretine giden öğretmene, ihtiyaç halinde; muhtar, toplum merkezlerinden sosyal çalışma görevlisi, hukuki bir sorun varsa Baro Çocuk Hakları Merkezlerinden bir yetkili, kanaat önderi ve din görevlisi de katılabilecek. ANKARA AA