Okul kapıları 1.sınıflar ve ana sınıfları için açıldı

Ömer
Yönetici
Okul öncesi ve ilköğretim 1. sınıf öğrencileri bugün ilk kez ders başı yaptı. Bazı öğrenciler ve veliler yeni heyecandan mutlu görünürken bazılarının ise tepkili olduğu gözlendi.

66 ayı doldurmuş çocuklar zorunlu olarak, 60 aylık çocuklar ise ailelerinin isteğine bağlı olarak bugün okula başladı.

İlk kez okula adım atan öğrencilerden 64 aylık Nursima, mutlu olduğunu söyleyenlerden. "Okulda ne yapağını biliyor musun" sorusuna ise kendi yaşına uygun sözlerle yanıtladı: ‘’Oyun oynayacağım oyun odasında, derslerim bittikten sonra arkadaşlarımla oyun oynayacağım, sonra da arkadaşlarımla beraber yemek yiyeceğim.’’

Nursima'nın annesi ise yeni sisteme umutla bakanlardan: ''Hiçbir endişem ya da kaygım yok.’’

UYUM VAR KİTAP YOK
Yeni sistemde 1. sınıf öğrencilerine 1 hafta boyunca okula uyum eğitimi verilecek.

Öğrenciler çevreyi, öğretmenlerini ve ihtiyaçlarını giderecekleri yerleri öğrenecekler. İlk 3 ay kitaplardan uzak geçecek.

İlkokul 1.sınıfta okutulacak Türkçe, Hayat Bilgisi, Matematik, Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Görsel Sanatlar ve Müzik derslerine ilişkin çalışmalar yapılacak.

Çocukların birbirleriyle ve okulla kaynaşmaları için etkinlikler düzenlenecek. Müfredatta oyun ağırlıklı olacak.

3 MİLYON 570 BİN KİTAP BASILDI
Milli Eğitim Bakanlığı, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrencilere toplam 187 milyon ders kitabını ücretsiz dağıtacak.

İlkokul 1. sınıf öğrencilerinin okullara uyumunu sağlamak üzere hazırlanan çalışma kitaplarıyla öğretmen kitabından da toplam 3 milyon 570 bin basıldı. Bu kitaplar da öğrencilerin hizmetine sunulacak.